Citat:
Ursprungligen postat av
Starbux
Hej!
Hur ser mina chanser ut att komma in med 16,24 i meritvärde för iår? Jag söker in med BIEX gruppen.Tror ni det blir en stor ökning sedan senaste?
Samt så har jag en annan fråga, jag hade maskiningenjör som första och byggingenjör som andra. Efter sista anmälningsdagen så tog jag bort maskin från lista och bygg blev först. Får man göra så eller anses det som sen anmälning?
Byggingenjör - konstruktion
HT2014
Antal sökande: 269
1:a Hands: 31
Urval 1: 13.48
Urval 2: 14:55
HT2015
Antal sökande: 261
1:a Hands: 16
Urval 1: 13.32
Urval 2: 12:32
HT2016
Antal sökande: 300
1:a Hands: 22
Rimligtvis är det väldigt sällsynt att antagningspoängen ökar så mycket som den skulle behöva göra för att du inte ska komma in på programmet du har sökt. Du ligger ju ganska långt över de tidigare lägstanivåerna. Du verkar dock ha blandat ihop urval 1 och 2 i din sammanställning. Det blir aldrig högre lägstagräns i urval 2 jämfört med urval 1. Det kan bara bli lägre eller bli kvar på samma nivå.
Det är helt OK att stryka alternativ efter sista anmälningsdag. Det gör inte att du räknas som sen anmälan. Det är bara om du lägger till något som det räknas som sen anmälan.