Citat:
Ursprungligen postat av brunown
Jag fick fan panik när jag loggade in.
Får väl fråga SYV på måndag.
Herregud. Det har alltid varit såhär som det fungerat. Du behöver ett SLUTBETYG för att vara behörig. Har du det? NEJ. Varför tror du att ALLA ANDRA också är obehöriga?
EDIT: Lägger till ett exempel från sommarmatte.se Frågor & Svar:
Jag läser kursen medan jag går på gymnasiet, hur gör jag för att anmäla mig och få mina betyg registrerade?
Eftersom du räknas som obehörig att läsa kursen fram till det att dina slutbetyg kommit in i betygsdatabasen kommer du inte att bli antagen och registrerad på kursen innan ditt slutbetyg registrerats. Om du inte är behörig till kursen ska du göra en formell anmälan så fort du uppfyller behörighetskraven. Detta gör du antingen genom
www.antagning.se eller högskolans lokala antagning (det framgår på respektive högskolas anmälningssida vilket anmälningssätt som är lämpligt). När du blivit antagen blir du kursregistrerad och dina resultat kommer att rapporteras in.