Mer frekvent nu (flera gånger om dagen) så lägger ljudet av på min dator. Först verkade det råda ett samband mellan utorrent och winamp när ljudet la av men nu kan det lägga av bara jag har winamp igång. Det verkar som om det lägger av när datorn jobbar lite extra, t.ex. firefow och winamp startas samtidigt eller dylikt.
I spektralrutan eller vad den heter i winamp går frekvenserna endast i vågor när ljudet dör. Ibland "hänger" den sig då när ljudet lägger av, om man låter datorn jobba då återupplivas den, dock utan ljud. Om jag istället startar ännu mer när den hängt sig kommer det upp en blå skärm, kommer dock inte ihåg vad det står på den.
Har nyligen installerat fire.fm men det ska väll ändå inte ha någon betydelse? Har kört med last.fm så länge jag minns.
Har nu noterat att under denna tid kan jag inte heller spela upp videofiler, varken från datorn eller internet. Tittar jag på t.ex. yoytube Kortar datorn ner filmen till ca tio bilder som hackar fram.
Igår natt kom det igen, precis när jag startade en låt i winamp.
Blå skärm med det vanliga pladdret om "dumping memory" och att man ska kontakta systemoperatören om problemet kvarstår osv.
Stod även "bad_pool_caller", någon som vet vad det kan vara för något?
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!