Jag tror att Sokrates (Platon) har påverkat oss i en utsträckning som vi (i västvärlden) inte ens kan förstå själva och därmed skulle han vara den som påverkat oss mest, men då jag inte drar riktigt jämnt med den herrn undrar jag istället vem som är den viktigste tänkaren.
Filosof, vetenskapsman, profet, författare - alla är välkomna.
Upplys mig med era goda förslag och briljanta motiveringar!
Alla såna där frågor är ju ganska knepiga. Vad menas med viktigt? Hade inte någon annan kommit på allt det tänkaren kom på ifall inte han kommit på det?
Eftersom vi inte kan veta hur världen sett ut ifall tänkaren inte funnits så går inte frågan att besvara.
För mig är Nietzsche den främste genom tiderna i alla kulturkretsar, den ständiga referenspunkten, den mest världstillvände, djupskådande, välskrivande och explosive. Den störste intuitive psykologe, människokännaren och kulturfilosofen, den mest framtidsförebådande, vars tänkande ännu inte funnit någon riktigt värdig "vidareutvecklare". Hans levnadsöde är förmodligen även det mest tragiska någon tänkare uthärdat.
Gauss är kanske den smartaste människa som någonsin levt, och har gjort mer för matematik (och en hel del andra discipliner) än någon - även om han kunde ha gjort mer om han publicerade alla sina upptäckter.
Jag skulle nog ranka honom väldigt högt.
Annars är ju Tesla en bra kandidat, en av de största fysiker som någonsin levat.
Tänkare av typen "gamla greker"... Jag vet inte. Överskattade, för det mesta, tror jag.
Efter lite självrannsakan skulle jag nog vilja ranka Alexander Fleming ganska högt. Han kanske inte formulerade några bländande intellektuella teorier om världsalltet men han har onekligen haft en stor påverkan på mänskligheten som den ser ut idag...
Jag vill nominera Locke. Hans idéer tycker jag känns så oerhört tidslösa (inte bara de inom politik). Annars är det väl de gamla grekerna, de grundade ju mer eller mindre de klassiska riktningarna.
Du som sa Nietzsche, jag tycker inte att han påverkat oss så mycket. Han kanske har påverkat dig som individ, men han har knappast lyckats driva igenom något större paradigmskifte. Nietzsche är inget att hänga i granen.
Viktigaste? Muhammed. Grundade en världsreligion, spred den över hela arabiska halvön och la därmed grunden för allt som kommit ur islam sedan dess... om han kan klassas som tänkare, alltså. Om det är sant att han var en analfabet och att änglar skrev allt, osv - då håller kanske inte Muhammed-hypotesen.
Den främsta, största tänkaren är en helt annan fråga och en fråga som kräver avsevärt mer betänketid.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!