Citat:
Ursprungligen postat av Isterband
Har nu märkt att jag har många problem med Firefox i Ubuntu, värt att nämna kanske är att jag kör senaste Ubuntu Server Edition.
Ljud och bild fungerar inte alltid i flash, t.ex på 90% av filmerna på Youtube. Ibland stängs Firefox bara ner och ibland blir bildrutan på YT helt svart och inget ljud kan höras.
Någon?
Erm. Välkommen till Linux...
Ditt första problem löses genom installation av lite fler fonts, testa
Kod:
sudo apt-get install msttcorefonts
för Microsoft TrueType-teckensnitt.
Gillar du inte M$ kan du köra med Liberation-fontsen från Red Hat, dem använder jag nu och jag föredrar absolut flashback i Ubuntu framför när jag använder Windows.
Kod:
sudo apt-get install ttf-liberation
Angående ljud och bild så har det skitit sig rejält sen 8.04 om jag inte minns fel. Pulseaudio, som introducerades till gemene användare med 8.04 (rätta mig om jag är off) kan typ inte hantera många olika ljudkällor på samma gång. Hos mig funkar det såhär:
Amarok + flash i Webbläsare (FF3), funkar samtidigt. Vill jag dra igång SR's webbradio (som körs i Realplayer) får jag inte ha någon annan ljudkälla igång samtidigt (till exempel facebook där den jävla chatten blippar ibland).
Vidare funkar inte Spotify (genom Wine) eller Skype om
någon annan ljudkälla rullar över huvud taget. Om man, till exempel, drar igång en jewtube-video när något av de programmen är igång så spelar den upp de första 3-4 sekunderna utan ljud och stannar sedan. Det låter som att det är det du upplever.
För att lösa problemet kan man antingen skriva
Kod:
sudo killall pulseaudio
för att reverta till ALSA (gillar du det så kan du gå till System->Preferences->Sound och ändra allt till ALSA) eller söka lite knepigare workarounds på g00gle.
Pust.