Så här ligger det till; 
Jag bor uppe i Norra Sverige, flyttade upp 2003 för att plugga. Samma månad som jag flyttade in i mitt nya hus(havstomt), så kom det en granne och frågade om jag ville fylla upp tomten med lite muddermassa.  
Han höll nämligen på att muddra en stor kanal och hade ingenstans att lägga massan längre, så jag tog två lass massa av honom. 
Jag som hade stora hål i tomten och en backe tänkte att det vore perfekt med lite gratis fyllningsmassa. 
 
NU har området jag bor i blivit naturreservat och förra veckan fick jag ett brev från länsstyrelsen där det stod att jag har fått ett domslut mot mig och "måste gräva bort all muddermassa innanför min tomtgräns innan den första April", okok, jag kan väl hyra en grävare och ta bort det, men INNAN första April, i Norrland?! Hur ska det gå till. En meter snö och tjäle.. Någon som vet hur jag ska få bort den? Värmemattor? Eller kan man begära uppskov?
PS. Det är bara jag som får lov att ta bort massan, fastän jag tog minst massa av alla grannar och ingen hade tillstånd att muddra, jag var även den enda som inte muddrade. Kan det ha med kontakter att göra möjligen?