Jag vet inte om det finns ett specifikt ord för det jag söker men jag ska försöka beskriva det så bra det går.
Det jag letar efter är stora målningar med många delmotiv men som skapar en helhet. Tanken slog mig när jag kom att tänka på tavlor som jag sett i Kina och Japan där ett landskap var uppmålat och många små personer höll på med olika saker, i en hörna kan det vara ett fältslag, över en väg kan kringresande åka omkring med en vagn och i ett annat hörn kan det vara en fest osv. De bästa jag har sett har varit väldigt stora och väldigt detaljerade.
Jag har inte sett några liknande i Sverige eller Europa vad jag kan minnas. Det vore kul om någon skulle kunna tipsa om vad denna typ av konst kallas eller om liknande verk då det är rätt fascinerande att leta nya detaljer eller underhandlingar i helheten.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!