Godkväll!
Citat:
Vad tror ni? Är Stig Wallin de politiskt korrektas ideal-svensk i ett mångkulturellt samhälle? Hans dotter blir mördad av en afrikansk flykting och hans reaktion på detta är att bli engagerad i kampen mot rasism och främlingsfientlighet (så engagerad att han till och med anmäler en glass)! Är det till sådana här mönsterinvånare i det mångkulturella samhället som staten vill att vi alla ska bli?
Det mest tragiska fall jag har läst. Han är säkerligen idealbilden för hur en svensk skall reagera på det svenskfientliga våldet vi har överallt i samhället. Jag blir så kokt på farsor som inte reagerar när deras döttrar hamnar i fel sällskap är ju precis som fallet med tösen i Kristianstad och även fallet med tösen i Malmö som blev skjuten i huvudet för hon var tillsammans med en kriminell blatte. Var är föräldrarna när det händer? Folk får faktiskt ta hand om sina familjer om sina döttrar och se till så att dom ej ger sig i lag med främmande patrask.
Skrämmande om folk är så indoktrinerade i att mångkulturen är något bra att dom accepterar om deras egna döttrar blir tillsammans med patrask från icke västerländska kulturkontexter. Att fadern sen reagerar som han gör efteråt är bara ledsamt och tragiskt och visar att han var totalt bruten som människa.
Det ända man kan beskriva han som är självhatande svensk. Undrar om han tog upp kontakten med svärsonen i och bedyrat att det var hans egen "rasistiska" dotters fel i och med att hon provocerade och kränkte hans afrikanska kultur då hon vill lämna honom? Skulle faktiskt inte förvåna mig. Ingenting förvånar mig längre. Nu är han tydligen avliden. kan inte säga att jag beklagar.
/M