2009-03-04, 09:33
  #109
Medlem
Rusens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jsgbg
Det är skillnad på naturvetenskapliga sanningar och sanningar om människor.
Jag förmodar att de fakta som du refererar till har med invandrarnas beteende att göra? Men om alla tänkte och agerade som Stig, inklusive våra invandrare, så skulle ju världen se drastiskt annorlunda ut, eller hur?

Det är dessutom ett faktum att man ofta bemöter andra som man själv blir bemött. Stig är en hjälte i mina ögon.

Det där var en härlig självmotsägelse!
2009-03-04, 09:41
  #110
Medlem
Cimmerians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jsgbg

1) Det är skillnad på naturvetenskapliga sanningar och sanningar om människor.

2) Det är dessutom ett faktum att man ofta bemöter andra som man själv blir bemött. Stig är en hjälte i mina ögon.


1) Om de menar etik/moral, när du säger "människor", så blir dessa begrepp endast flexibla i händerna på kriminella, barbarer och ynkryggar - och möjligen världsfrånvända filosofer.

2) Stig är ingen hjälte. Han är en ynkrygg. Inget i världen kan ändra på detta faktum.

Jag ber dig återkomma till frågan när du själv har blivit förälder.

Och ÄR du förälder så... må gudarna hjälpa dina barn, för DU lär inte försvara dem i alla fall.
2009-03-04, 22:11
  #111
Medlem
Doncos avatar
Klockren sammanfattning om nationens väl och ve..

Citat:
Ursprungligen postat av infidel
Du verkar bo i ett område som är halvvägs till att ha blivit ett fullskaligt blatteghetto. Har du någonsin bott i ett helsvenskt område med hyresrätter?
Och ja, din ringa ålder gör det svårt att ta dig på allvar. Du är ju inte ens vuxen än - hjärnan utvecklas tills att man är 26-27, och du har en bra bit kvar. Det är främst omdömet som förbättras mot slutet.




Du har noll koll i det mesta verkar det som. Det går inte bara att trolla fram arbeten hux flux. Vi har en outbildad blatte men var har vi maskinen, lokalen, försäljning/distribution och kunderna? Det krävs avsevärda kapitalinvesteringar för att skapa ett jobb, kapital som sen är bortkastat om det visar sig att blatten var oduglig till ett arbete (vilket de brukar vara).

Dessutom är det absurt att påstå att blattarna flyttar hit för att jobba, vill de jobba så finns det oääändligt med jobb att göra i deras hemländer. Den främsta orsaken till att de vill flytta hit är att det bor massor av högdestruktiva kaosblattar i deras hemländer. Den främsta orsaken till massinvandringen till Sverige är nämligen befolkningsexplosionen i tredje världen. Mellan 2006 och 2025 så beräknas befolkningen i Afrika och Mellanöstern öka med 50%! Tror du produktionen av varor och tjänster i blatteländerna kommer att öka med 50%? Det tror inte jag. Framtidens blattar kommer att vara fattigare och ännu mer sugna på att komma hit.



Du fattar ju inte ett skit för du har inte varit med och sett hur allt har kanat utför. Du kan ha en hög baslön men efter att ha betalat först höga skatter (ännu högre än idag) och sen pengar för privatskola för ungarna och privat sjukförsäkring för familjen så kommer det inte att finnas några pengar kvar. Pension? Inte en chans om du inte har privat pensionsförsäkring. A-kassa? Har du privat akassa så får du 80% av din inkomst, har du offentlig så hamnar du en bit ovanför socialbidragsnivå - från början.
När du ser skumma blattar driva genom ditt område ringer du ditt bevakningsbolag, inte snuten (som aldrig kommer). Svensken kommer att jobba hårt men vara ännu fattigare än idag eftersom han kommer att få betala dubbelt upp för de tjänster han konsumerar - först för den odugliga offentliga tjänsten och sen den fungerade privatorganiserade tjänsten.


Varför privatskola och privat sjukförsäkring osv? För att de enorma mängder blattar som kommer att finnas i det framtida Sverige kommer att ha röstat till sig det mesta av all skatt som sen kommer att utbetalas till dem som bidrag i olika former. Det kommer att finnas så många blattar att bidragsnivåerna kommer att vara rätt så låga men totalkostnaden kommer ändå att vara enorm pga deras antal. Sådant som vårdskolaomsorg kommer att vara mer förkrympt än idag. Armen kommer att bestå av högvakten och tre FN-kompanier. Att plugga efter gymnasiet kommer att kosta rejäla pengar i terminsavgifter. Polisen kommer att vara ännu svagare än idag.

En blatte som varvar sjukpenning med svartjobb eller småkriminalitet kommer att leva gott. Han behöver inte stoppa sina ungar i privatskola för att det inte är hans ungar som blir trakasserade av blatteungar i skolan. Han lägger inte pengar på en sjukförsäkring för att hans lokala sjukhus har fått extrapengar tilldelat till sig för att det är beläget i ett "utsatt" område. De allra rikaste blattarna kommer att vara de som ägnar sig åt organiserad kriminalitet. De kommer att dumpa en del av sina intäkter i blatteområderna som välgörenhet vilket kommer att ge dem hjältestatus bland blattarna. Det är ingen fantasi, det är så organiserad brottslighet funkar i tredje världen.

Läste du om vad som hände i Stockholm när man tilldelade varje mottagning pengar efter hur många patienter de tog emot? Mottagningar belägna i blatteområden gick fett med back medans de belägna i svenneområden gick ungefär jämnt ut. Det visade sig att blattar är i snitt mycket sjukare än svenskar och kräver mer och dyrare behandling. Nu hörs rop om att det diskrimineras mot blattar när man inte ger blattemottagningarna extra pengar.



De flesta blattar i Sverige är anhöriginvandrare som kommer årtionden efter kriget tagit slut eller tillverkade lokalt som andra generationens blattar.




Jag vet, du tror. Sverige kommer inte att överleva på nuvarande kurs. Du kommer att få en parkettplats när Sverige uppnår en så hög grad av kulturberikning att landet hamnar i inbördeskrig.




Du är ju en karikatyr på en verklighetsfrånvänd SSUare. Du tror att folk kan ta dig på allvar när du är en liten fjunig tonåring med noll kunskaper eller erfarenheter.

Väldigt bra inlägg.
2009-03-04, 22:28
  #112
Medlem
bollen_1s avatar
Helt rätt som infidel säger, Sverige var nästintill ett paradis förr jämfört med nu.
2009-03-05, 00:03
  #113
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cimmerian
Stig är ingen hjälte. Han är en ynkrygg. Inget i världen kan ändra på detta faktum.

Jag ber dig återkomma till frågan när du själv har blivit förälder.

Och ÄR du förälder så... må gudarna hjälpa dina barn, för DU lär inte försvara dem i alla fall.
Jodå, jag är förälder. Till fyra ungdomar från 14 år och uppåt.
Och eftersom jag vill att de ska växa upp i en värld utan raskrig och annat trams kommer jag alltid att vara emot våld - oavsett om det utövas av invandrare eller svenskar.

Stigs dotter är död och det är en tragedi. Hans agerande minskar förmodligen risken för att samma sak ska behöva hända något av mina barn på ett betydligt mer effektivt sätt än vad hat och hämnd riktad mot en hel folkgrupp hade gjort.

Observera att jag absolut inte vill ha fri invandring - tvärtom. Men de som trots allt befinner sig i landet ska bemötas väl, så länge de inte begår brott. Inte bara för deras egen skull utan minst lika mycket för mina och dina barns skull (om du har några...)
2009-03-05, 00:46
  #114
Medlem
dayms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jsgbg
Stigs dotter är död och det är en tragedi. Hans agerande minskar förmodligen risken för att samma sak ska behöva hända något av mina barn på ett betydligt mer effektivt sätt än vad hat och hämnd riktad mot en hel folkgrupp hade gjort.

Hur tänkte du här? Det här är inget motargument, vill bara veta hur hans agerande kommer minska risken för liknande tragedier i framtiden.
2009-03-05, 05:36
  #115
Medlem
talans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jsgbg


Observera att jag absolut inte vill ha fri invandring - tvärtom. Men de som trots allt befinner sig i landet ska bemötas väl, så länge de inte begår brott. Inte bara för deras egen skull utan minst lika mycket för mina och dina barns skull (om du har några...)

Invandring av rätt sort är jag för, dock när det kommer till s.k flyktingar och folk som söker asyl så blir jag kritiskt. Alla vet att dessa kommer in på falska grunder för att utnyttja den Svenska välfärden.
2009-03-05, 07:56
  #116
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av daym
Hur tänkte du här? Det här är inget motargument, vill bara veta hur hans agerande kommer minska risken för liknande tragedier i framtiden.
Varför inte vända på steken? Tror du att våldet ökar av Stigs agerande? Varför?
Vad hade du gjort i hans situation, och hur hade det bidragit till att göra världen till en bättre plats?
2009-03-05, 08:58
  #117
Medlem
Cimmerians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jsgbg

Varför inte vända på steken? Tror du att våldet ökar av Stigs agerande? Varför?
Vad hade du gjort i hans situation, och hur hade det bidragit till att göra världen till en bättre plats?


Jag kan också svara här. Ja, våldet ökar på grund av sådana som Stig, som så tydligt böjer sig för barbariet. Detta är en empiriskt iakttagbar sanning som fungerar på både det politiska planet, som på det individuella.

Den som förlåter förlorar, och förövaren - som spelar efter helt andra moraliska regler - vinner.

Jag kan förstås inte vara helt säker på att det är rätt att avrätta Stigs dotters mördare, eller bura in honom på livstid. Men en sak vet jag:

Om han avrättas kan han ALDRIG mer döda någons dotter.

Och det räcker för mig.

Jag har tre döttrar. Jag vill, liksom du, att de ska växa upp i en så bra värld som möjligt, och mycket av de vi föräldrar tycker och står för grundar sig helt enkelt i vår självbevarelsedrift, i vilken våra barn är högsta prioritet. Men du måste förstå att vi människor bara har två val, när vi eller de våra hotas: fly eller slåss, precis som alla andra djur. Den metod som Stig kör, och som du tycks tro fungerar för att skapa en bättre värld, är att fly. Och att fly löser aldrig några problem. Flykt kan, som bekant, också egga rovdjuret ytterligare. Medan en rejäl smäll på nosen får rovdjuret på andra tankar.
2009-03-05, 19:29
  #118
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cimmerian
Men du måste förstå att vi människor bara har två val, när vi eller de våra hotas: fly eller slåss, precis som alla andra djur. Den metod som Stig kör, och som du tycks tro fungerar för att skapa en bättre värld, är att fly. Och att fly löser aldrig några problem. Flykt kan, som bekant, också egga rovdjuret ytterligare. Medan en rejäl smäll på nosen får rovdjuret på andra tankar.
Jaså. Finns det forskning på det? Jag tycker att det låter som om du förespråkar den mentalitet som bl.a. finns på Balkan-halvön, och det vet vi ju hur trevligt de har det...
I vilket avseende menar du att Stig flyr? Jag tycker snarare att han verkar stanna kvar, bland dem som inte har gjort hans dotter något ont. För det är väl inte hennes mördare han umgås med? I så fall har jag missförstått alltihopa.
2009-03-05, 21:05
  #119
Medlem
dayms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jsgbg
Varför inte vända på steken?

För att jag bad om en förklaring kring ditt resonemang och inte om en motfråga, hur kommer alltså Stigs agerande att minska chansen för liknande fall i framtiden?
2009-03-05, 21:17
  #120
Medlem
Sahfires avatar
Han kunde ju prata om mångkulturens problem istället, men det klart, det finns inga pengar där. Somliga verkar göra allt för pengar, landsförrädare.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in