Citat:
Ursprungligen postat av jumpcut
När hon skriver ner sitt namn och sin adress så skriver hon Madeleine Bernadotte. Det vet jag av egen erfarenhet. Enligt en hovreporter på Svensk Dam står det även Bernadotte i deras pass och Madeleine var registrerad under namnet Bernadotte när hon studerade. Men tydligen är det bara ett symboliskt användande av släktnamnet för "anpassning". Jävla lurifaxar alltså.
De nämnde det i dagens sändningar (fast då talade de om HKH Prins Njuren) dvs han förlorar sitt efternamn när han nu uppgått i knugahuset. I diplomatpasset kommer det att stå Prins Njure.
Säkert samma för Ciggen och övriga medlemmar av Knugahuset. Sen kanske de vill använda Bernadotte som efternamn ibland. Gaffeln tävlar i racing med det efternamnet exempelvis.