Citat:
Ursprungligen postat av Mördahund
Kvällen flöt på och jag insåg att min mintu va oöppnad. Gav bort den till en polare dels för han är min vän och dels för att jag INTE ville ha med den hem.
Summan blev. En lyckad kväll, inte för full, inget bråk eller liknande och inga minnesluckor.
Väl hemma somnar jag direkt, vaknar dan efter och mår jag så satans dåligt "bakis" så jag blir liggande hela dagen.
Senare på kvällen avtar bakfyllan MEN då vidtar ångerst istället.
VARFÖR????
Har mått riktigt dåligt denna veckan pga jag va ute och drack, förstår inte.
Hände som sagt inget och det va planerat, det va även ok från min sambos sida och jag drack inget dagen efter. Konstigt detta.
Men men nu lär det ta fram till semestern nästa sommar innan det blir fylla för mig igen om ens då.
Det bästa av allt va att jag inte drack vidare dagen efter och jag inte har haft något sug efter detta. Och att jag inte ser det som ett misslyckande i min nykterhet.
Nu ska jag dricka ur min Clausthaler 0.0% och fortsätta snickra
Jag brukar nästan känna tvärtom.. nu när jag lever väldigt hälsosamt och tränar mycket osv så har jag massa "extraliv" som räddar mig mot bakfylla de få gångerna jag dricker nuförtiden. Verkar som att kroppen har blivit mer motståndskraftigt och bättre på att bryta ner alkohol och andra gifter, det är iallafall så jag känner.
Nykter helg, inga problem alls då man jobbar. Grabbarna var på mig ikväll om att haka på ut men jag stod på mig. Undrar hur många hundra ggr man har dissat dem nu, sjukt egentligen