Citat:
Ursprungligen postat av
Darth-Stefan
På väg ur mitt senaste race. Hällde ut fem starköl och en vinare i vasken i förmiddags för att stoppa mig själv från att dricka idag med. Nu har jag iallafall inget hemma. Mår så satans dåligt bara och ju längre kvällen lider desto mer fruktar jag natten som kommer innebära svettningar och sömnlöshet varvat med mardrömmar. Det känns som om jag håller på att gå sönder.

Visst går du sönder. Både själsligen, fysiskt och psykiskt. Att bryta ett "race" rakt kan vara direkt farligt då kraftig alkohol abstinens kan leda till delirium trendens och i allvarliga fall, döden. Om du har möjligheten så trappa ut långsamt. Det kan vara mycket svårare än det låter jag vet, speciellt för en alkoholist.
Citat:
Ursprungligen postat av
Viper23
Jo jag har brutit igen det var total meningslöst, inte ens roligt eller gott. Jag har hängt kvar i eftervården men har avslutning till veckan. Har en sponsor som ska komma och dricka kaffe nån dag här och sen får jag ta och ta upp AA möten igen.
Kommer nästan inte ihåg när det var roligt eller gott för min egen del. De sista åren var det endast ett tvång och en mental besatthet att dricka. Att fly allt vad känslor och verklighet hette. Trycka undan, döva och få tyst på alla tankar som snurrade i skallen. Egentligen var det bara ett långsamt självmord jag levde i ända tills den dagen när jag kraschade helt, bad om hjälp och var villig att göra vad som än krävdes av mig för att bli fri från beroendet. Den dagen förändrades mitt liv för alltid.
Hoppas att du hittar tillbaka till det du fann för ett år sedan. Det är du värd.