Ja herregud vad mkt jag tänker tala om för dig nu, merparten är sådant ingen kommer säga till dig om sång.
Mitt hetaste tips är väl att bara helt sonika spela in sig själv när man sjunger, och på så sätt lära sig vilka modifikationer man behöver göra i rösten medan man sedan sjunger.
Och att VÄRMA UPP rösten ordentligt innan man sjunger. Mina favoritövningar jag hittat på själv går ut på att jag tar en ton i taget på en keyboard och försöker "träffa" den tonen perfekt, både i ton och i musikalisk "vackerhet" eller vad man ska kalla det för. Sedan klättrar jag upp och ner påkeyboarden många gånger. Rösten blir chockerande perfekt och o-skrovlig och tonsäker perautomatik efter ett tag.
Att vara rejält utvilad är jäteviktigt det med för att rösten ska få styrka eller vara nyanserad och vaken.
Min röst "kvicknar till" frammåt 17 tiden på kvällen. Tyvärr är det samtidit som min kropp blir dåsig =/ Jag måste vila middag som barn gör för att orka sjunga RIKTIGT bra vid inspelningar. Men jag får inte somna under vilandet, för då är rösten paj igen.
Jag följer oftast inte mina ovan goda råd, men de få dagar om året jag gör det, så låter det helt fantastist mkt bättre än annars

Det är då man sjunger så där vackert att man allesom pratar med gud, oavsett om man tror på den mannen eller inte.
Ett annat tips är att för de hög tonerna, som jämt är så omöjliga att nå, så ska man prova att "bara ta dem" "utan att ta i", eller försöka helt glömma hur omöjliga de är. Det är chockerande lätt att ta höga toner om man slutar strama om dem i halsen i desperat försök att få dem att låta vackra.
Rummet glömmer folk jämt. Att sjunga i ett bra rum, och på en bra plats i rummet är kanske ändå det viktigaste av allt. Om du har ett dåligt rum, så kommer du inte höra vad du sjunger, och då sjunga dåligt. Det är sådan oerhörd skillnad på olika rum, och plats i rummet, så det inte är sant.
I mitt kök, som är smalt som en smal hall, sjunger jag allra vackrast och bäst om jag står nära väggen, och sjunger i riktning mot kökets slut, så här:
------------
X >>
------------
X är jag och >> riktningen jag sjunger i.
Man blir ofta förförd av fina ekon, som de i badrum, eller i kyrkor. MEN, lyssnar man sedan på sig själv sjungandes i ett sådant rum, så hör man att det låter rätt så mediåkert, och ibland förfärligt. För hjärnan hör inte vad du sjunger eftersom din röst bara drunknar i eko, och kan inte då kopensera för alla små fel i din röst, eftrsom den inte ens hör dem.
Det är viktigt att BÅDE få direkt återkoppling på rösten, dvs höra rösten DIREKT tillbaka, OCH att samtidigt få rums-eko, så att hjärnan både kan direkt kompensera för små fel du gör i rösten, och så att du samtidigt kan njuta av fin rumsklang på din röst så att den inte blir torr och tråkig.
Får du BARA direkt återkoppling, tex om du står och tittar rakt in i en vägg och sjunger mot den en centimeter ifrån den, så kommer dusäkert bliblyg i rösten eftersom den blir så högljudd för dig då, och då kommer du undermedvetet/medvetet inte våga sjunga ut.
Just det här med att våga, och att bestämma sig för att an ge allt, är också en otroligt viktig hörnsten i att sjunga br. Att hela tiden också påminna sg själv om att man faktiskt sjunger för att någon ska njuta, och att varenda vokal och konsonant hellst ska vara ljuvligt delikat.
Det går såklart inte att lyckas med allt det här, hela tiden, varje gång.
Ofta tar sångare upp ena handen mot örat och håller flatan mot örat och ned mot munnen några cm ifrån huvudet för att få bättre återkoppling på rösten, för på scen så finns det ingen naturlig återkpppling. De sjunger "rakt ut i igenstans" och rösten blir lite fördröjd genom micen och högtalarna, vilket gör att man sjunger mkt sämre. Det finns sålart monitorer (hörlurar) eller scenmonitore (högtalare riktade mot sångaren) men det är inte alltid de fungerar, och ofta kan volymen på dem vara för hög, och gör at sångarn sjunger skrämt och tafatt, eftersom minsta pust i rösten amplifieras så högt. Det är svinviktigt med rätt volym på scen för att göra bra ifrån sig där.
Sjunger du i mick ska du tänka på att alla mickar fångar upp röster olika, och alla mickar gör därmed att rösten hamnar på olika ställen i mixen. Det gäller verkligen att välja rätt mick för rätt sångändamål. Du vill INTE haen intim nårgången kondensatormick som ligger ovanpå allt diskant om du ska sjunga rock eller vill sjunga med mkt rumsklang/reverb. Fel mick vid sångpålägg i en låt kommer helt förstöra låten. Om du t.ex inte vet vad en kompressor, eller en autorider är så är det dags att kolla upp det nu
Avståndet från micken är svinviktigt det med. Till och med mickens placering i rummet. Håller du micken högt i rummet eller lågt så kommer du fåjätteolika sound på rösten i mixen.
Kör hellre ett svagt 1/8 eller 1/16 delay och otroligt lite reverb än mkt reverb för att dränka dina fel... typiskt ammatör inspelning man hör överallt på nätet
Du tycker säkert att jag går till överdrift, men jag ka räkna upp minst 20 saker till som jag ofta tänker på själv, och det är alla dessa små detaljer som gör att något låter bra eller dåligt. Många av ovan detaljer är t.ex helt avgörande för en lyckad inspelning.
PS: skrev allt det här på ett trådlöst tangntbord som verkligen inte hänger med i svängarna ,och jag orkar inte editera
Glömde säga att rätt avstånd från INSTRUMENTET är jätteviktigt det med. Prova att sjunga på alla möjliga avstånd från det, och lyssna på dig själv på inspelning efteråt.
Det finns vissa magiska punkter. En gitarr, som du håller "helt fel", dvs jättenära munnen högt upp mot hakan när du spelar, kommer få dig att harmonisera så otroligt perfekt, och din röst och strängarnas ljud att kollidera helt förträffligt vackert och låta som en "enhet" som att ni hör ihop.
Gör du tvärt om att du står för långt bort, så hör du inte ljudet tydligt från gitarren, din röst kolliderar då inte ALLS på samma sätt. Din röst och gitarren kommer låta som två separata delear, även på inspelning. DESSUTOM så kommer du få mkt svårare att harmonisera bra, du kommer bli osäker och instabil i rösten.
Ljud fördröjs också ju längre bort lyssnaren är. Om någon studsar en boll nede på din gård så kommer du se bollen slå i backen lite före du hör ljudet av studsen. Bara du står några meter från ett spelande instrument/högtalare som spelar musik, så får du ljudet i örat några millisekunder för sent, och bara 3 ms födröjning kan få en sång på en inspelning att bära eller brista om den behöver vara tajt. (Folk som säger att man inte kan höra under 10 ms fördröjning ljuger, man hör alla fördröjningar, särskilt när något INTE är fördröjt (musiken) och om sången är det, eftersom sångarens hjärna försöker kompensera för fördröjningen hela tiden.)
Det är också en enrom skillnad på att sjunga mot ett riktigt instrument, än ett "fake" instrument. En keyboard, med samplat piano, kommer inte alls att få din röst att låta lika bra som ett riktigt piano. En synth lär få din röst att låta bättre, och allra bäst är såklart riktiga fysiska instrument vars ljud uppstår och fortplantar sig med ditt ljud, i rummet.
BTW, beroende på vilken genre (hatar det ordet, men...) du sjunger i, så kommer du behöva tänka på olika saker och bete dig annorlunda.
Många sångpedagoger kommer säga att du ALLTID ska slappna av när du sjunger men det är totalt fel, om du sjunger rock t.ex så är det ju svinra 8m du blir extra spänd och förbannad i halsen och axlarna så det hörs tydligt att du faktiskt är helt livsfarlig, men om du ska sjunga mjukt och fint så ska du såklart helt låta musiken linda sig runt din röst och slappna av jättemkt i axlarna, och kanske till och med svänga dig lite mjukt till musiken etc, för alla kroppsrörelser påverkar sången mycket det med.
Just det där att leva sig in, och tro på att det man sjunger är sant, är jätteviktigt vid sorgliga/lugna låtar. Det är ju en typ av skådespel att sjunga. Bra skådespelare känner verkligen de känslor de vill förmedla på duken. De dåliga fejkar sina känslor för mycket, och anses vara b-skådisar, eftersom publiken inte kan tro på dem.
Det samma gäller sång. Om du överdrivet påpekar "åååååh så vaaackert" och larvar dig, kommer ingen tro på dig, och vägra lyssna.
Jaja, nu ska jag vara tyst