2003-09-17, 10:40
  #1
Medlem
Herdes avatar
Tjena!

Vill höra en utförlig beskrivning av någon som testat lustgas.
Vad blir effekterna?
Hur länge varar det?
Bieffekter? Illamående?
Kan man snea på Lustgas?
Finns risken att man tycker det känns så vidrigt så man bara vill ur det?
Vad händer med kroppen när man tar lustgas?

Många frågor, men jag hoppas någon kan svara på det.
Tack
Citera
2003-09-22, 21:11
  #2
Medlem
kisens avatar
Det finns risk för vissa otrevliga medicinska bieffekter, du kan söka efter tidigare inlägg där jag postade en länk med info om lustgas.
Citera
2003-09-23, 16:50
  #3
Medlem
I rekreationssyfte används n2o för det mesta för att förstärka efekterna av psykedeliska droger såsom cannabis eller svamp. Att använda sig av lustgas när man är nykter är ganska meningslöst om man inte har väldigt stora mängder att slösa. Alkohol+n2o skapar ofta illamående och rekommenderas ej.

Effekterna från en lustgaspatron+cannabis håller i sig i cirka en minut och kan beskrivas som att skjutas upp i luften som en raket, man slappnar av och lämnar allt bakom sig för en liten stund.
Jag har aldrig hört talas om att någon "sneat" eller tyckt upplevelsen varit obehaglig på något sätt.
Du har ingenting att oroa dig för, lustgas är inte farligt eller vidare skadligt utan är för det mesta väldigt givande och trevligt och stimulerar kreativiteten väldigt mycket, lär dig bara att grabba tag i idéerna som far genom ditt huvud ty de försvinner lika fort som de dyker upp.
Citera
2003-09-23, 17:55
  #4
Medlem
Pirayans avatar
Det är möjligt att snea på lustgas. Om man har haft otrevliga upplevelser med butangas eller bensin tidigare kan dessa göra sig påminda om du får i dig för mycket och får syrebrist i hjärnan. Ta det bara lugnt, så är det en otrolig kick blandat med psykedelia.
Citera
2003-09-23, 19:30
  #5
Medlem
kisens avatar
ololuiqui, du ska inte skriva att man inte har nåt att oroa sig för, det är faktiskt inte ofarligt för kroppen med lustgas om man använder det för ofta (typ varje vecka). Ta reda på fakta innan du uttalar dig!
Citera
2003-09-24, 16:42
  #6
Medlem
Herdes avatar
Har aldrig testat nåt annat än alkohol, cigg och snus
Tänker i testa nåt tyngre heller, vill bara ha nåt roligare som inte är farligt.
Kanske drar 3 patroner på en kväll, det är ingen fara va?
Citera
2003-09-24, 20:25
  #7
Medlem
Pirayans avatar
Nej tre patroner på en kväll (inte på en gång) är ingen fara.
Citera
2003-09-25, 13:24
  #8
Medlem
kisens avatar
Kortsiktigt ger inte lustgasen några skador, men på längre sikt ger det skador om man tar för mycket eller för ofta.
http://www.a1b2c3.com/drugs/nit01.htm
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in