Citat:
Ursprungligen postat av santander
När dessa nysvenskar begår brott o gör hemskheter så är de svenskar, men när någon enstaka invandrare som är mörkhyad gör något bra så ska det genast basuneras ut att han inte är svensk (tänker på zlatan), och mångkulturen passas på att hyllas som något bra.
zlatan säger ju alla är svensk!? man kan ju säga såhär, så fort nån blatte gör ngt bra då är han svensk annars är han bara en invandrare....hyckleri!
fattar inte hur ni människor orkar hata så mkt, va fan bry er om era egna problem istället för att utse invadrare till samhälls problem. vi är alla människor[/quote]
Okej, jag får förtydliga mig.
När invandrare begår brott, så benämns inte etnicitet, ursprung. Det mörkas genom att det inte framgår någonting om dem. Så att naiva svenskar inte ska bli "rasister". Det har tidningarna t.o.m erkänt att de arbetar så. Men när de gör nåt bra så ska det lyftas fram hur bra de är. De är helt plötsligt övermänniskor som ska vara förmer än svenskarna