Citat:
Ursprungligen postat av Oskarious
Det måste absolut inte vara osannolikt. Hur kan vi veta att faktan vi har verkligen är fakta som stämmer?
Jag har ingen aning om hur man faställer en ålder på universum, som Das Auto påpekar, men metoder har vi ju. Hur vet vi att det är korrekta metoder, vi kanske ska göra på ett helt annat sätt? För det är väldigt osannolikt att hitta materia på andra planeter som har samma uppbyggnad som på Jorden. Alltså borde man inte kunna faställa en ålder på universum.
Men vi har ju viss garanti eftersom matematiken påvisar mönster, hela tiden medans vår forskning utvecklas uppkommer nya variabler och samband, men de ursprungliga sambanden är aldrig fel.
Låt mig dra ett exempel;
Vi säger att planeten Omicron P8 befinner sig 1 ljusår ifrån Omicron P7, sedan räknar man ut gravitationskraften och banan de ligger i.
*1000 år senare med ny teknik inser man att det finns fan ta mig någon form utav materia som ligger emellan och har en liten dragningskraft i sig, när man då tar hänsyn till denna så är det ursprungliga mätningen korrekt, hur planeterna förhåller sig är korrekt i sträcka och bana, den nya variabeln får helt enkelt integreras i den gamla, DÄRMED så är det ursprungliga mätningen korrekt fast den blir mer och mer specifik när nya mönster & materia tillkommer.
// Skjut inte ned detta totalt helt då jag är ingen fysiker och är väldigt trött