2009-07-04, 04:27
  #37
Medlem
GalnaSmurfens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iQtech
Illusionen av demokratin i dagsläget är en förolämpning av vår intelligens!

Den förolämpningen är fan rättfärdigad.
Citera
2009-08-14, 16:41
  #38
Medlem
Curt Hsons avatar
Är kungen frimurare?

Kung Carl XVI Gustaf är till skillnad från dom tidigare Bernadottarna på tronen inte stormästare för frimurarna - men det hindrar ju inte att han är vanlig medlem.

Med tanke på frimurartraditionen inom huset Bernadotte så vore det väl snarast konstigt om han inte vore det.

Nån som vet?
Citera
2009-08-14, 17:00
  #39
Medlem
Wu-Tangs avatar
http://sv.wikipedia.org/wiki/Svenska_Frimurare_Orden står där att han är överstormästare
Citera
2009-08-14, 17:02
  #40
Medlem
joppes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Curt Hson
Kung Carl XVI Gustaf är till skillnad från dom tidigare Bernadottarna på tronen inte stormästare för frimurarna - men det hindrar ju inte att han är vanlig medlem.

Med tanke på frimurartraditionen inom huset Bernadotte så vore det väl snarast konstigt om han inte vore det.

Nån som vet?

Nej, han är inte medlem. Hade han varit medlem hade han utan tvekan varit stormästare. En kung är inte bara vanlig medlem. Inte med de traditioner som finns. Han är ordnens beskyddare, en protektor, inte annat.
Citera
2009-08-14, 17:08
  #41
Medlem
GuseN^s avatar
Står ju i länken "Kung Carl XVI Gustaf är svenska ordens höge beskyddare."
Citera
2009-08-14, 17:11
  #42
Medlem
Curt Hsons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av joppe
Nej, han är inte medlem. Hade han varit medlem hade han utan tvekan varit stormästare. En kung är inte bara vanlig medlem. Inte med de traditioner som finns. Han är ordnens beskyddare, en protektor, inte annat.
Gustaf III var medlem men inte stormästare.
Citera
2009-08-15, 07:20
  #43
Medlem
Någon som tror att HKH Carl Philip kan bli intresserad?

/cga
Citera
2009-08-15, 08:45
  #44
Medlem
morfars avatar
"Gustaf III var medlem men inte stormästare"
Gustav var ordens protektor, precis som dom senare kungarna som var medlemmar, däremot var Gustav den förste som utnämdes (eller snarare utnämde sigsjälv) till protektor.

"Står ju i länken "Kung Carl XVI Gustaf är svenska ordens höge beskyddare."
Bara för att man är beskyddare behöver inte betyda att man är medlemm. Så nej kungen är inte med.
Citera
2009-08-15, 09:48
  #45
Moderator
Strix m/94s avatar
Nej...

...kungen har mycket konsekvent avstått från att vara med i frimurarorden. Sedan Karl XIII har annars svenska kungar förutom att ha varit ordens stormästare även innehavt högsta graden i Carl XIIIs orden som är knuten till frimurarorden, men när Carl XIV Gustaf blev kung, så uppdrog han åt prins Bertil att "fullgöra på stormästaren ankommande uppgifter". När prins Bertil dog övergick stormästartiteln till en icke-kunglig.
Konungen har istället antagit beskyddaruppdraget, liksom han gjort för ett flertal andra sammanslutningar.
Citera
2009-08-15, 10:53
  #46
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
...kungen har mycket konsekvent avstått från att vara med i frimurarorden. Sedan Karl XIII har annars svenska kungar förutom att ha varit ordens stormästare även innehavt högsta graden i Carl XIIIs orden som är knuten till frimurarorden[...]

Carl XIII orden är ju som du säger på sätt och vis knuten till frimurarorden, men är ändå helt fristående. Eftersom det är en kunglig orden måste väl ändå kungen vara ordens (dvs CXIIIOs) ledare. Har inte ledaren för även en kunglig orden titeln "stormästare"?

Sveriges nuvarande kung har också Carl XIII Orden, såsom ledare för densamma. Eftersom alla manliga medlemmar av kungahuset får den bör även Carl Filip ha den. Enligt tradition bär de den dock inte förrän de nått högsta graden i Frimurarorden.
Citera
2009-08-15, 15:06
  #47
Medlem
Curt Hsons avatar
Carl XIII:s orden

Carl XIII:s orden är ett särskilt kungligt nådevedermäle som endast tilldelas svenska och utländska frimurare. Orden instiftades år 1811 av Karl XIII som själv ville vara ordens stormästare, en värdighet som enligt ordensstatuterna alltid ska innehas av Sveriges regerande konung. Carl XVI Gustaf uppdrog i samband med trontillträdet år 1973 åt HKH Hertigen av Halland, Prins Beril, att inim frimurarorden fullgöra på stormästaren ankommande uppgifter.

Orden tillhör inte riddarordnarna inom Kungl. Maj:ts Orden men är en officiell orden och bärs närmast efter riddarordnarna. Carl XIII:s iorden berörs icke i Kungl. Maj:ts proposition den 23 mars 1973 angående ändrat belöningssystem för statsanställda.

Orden har blott en klass och antalet svenska riddare utom kungl. huset medlemmar skall vara 30 varav tre av andliga ståndet. Riddarna av Carl XIII:s orden bildar ett eget, från Kungl. maj:ts Orden skilt ordenskapitel.

Carl XIII:s ordens insignier utgörs av ett rött ordenskors med guldkant av S:t georgkorsets form som bärs i ett halvbrett rött band om halsen samt ett rött, mantuanskt bröstkors. Vid särskilda högtider bär ordensriddarna en ordensdräkt med röd mantel prydd med ett rött ordenskors.


Fredrik Löwenhielm, "Svenska ordnar och medaljer", 1987
Citera
2009-08-23, 03:09
  #48
Medlem
FRA-mannens avatar
Våran kung ska tydligen vara med och ta över världen
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in