KDE 4 är ju typ inte stabilt än, så lite dumt att dömma.
När KDE 4 gick ur beta så var det för att man ville få utvecklarna intresserade och bjuda in modiga användare som ville hjälpa till och inte att man ansåg det vara färdigt.
Sitter i Kubuntu 8.10 med KDE 4 nu och tycker det funkar förhållandevis bra. Om två dagar släpps 4.2 som bland annat kommer ha funktioner såsom folder view-skrivbord verkar det som. Myspys.
Förstår inte riktigt allt folk som byter över för att de inte gillar KDE 4. KDE 3 är fortarande bättre än Gnome, så varför inte bara stanna i KDE 3 om man gillade det?
Linus Torvalds har sagt dumt om DEs förut, fast förra gången var det om hur Gnome behandlar sina användare som idioter och han absolut aldrig någonsin skulle kunna tänka sig använda det.
EDIT:
http://www.kde.org/announcements/announce-4.2-beta2.php
Lite om ändringarna och nya funktionerna som kommer i 4.2.
EDIT: (ja, jag gillar edits)
'The KDE 4.2 series will offer considerable improvements in stability, feature-completeness and performance over its predecessors in the KDE4 series.'
Som sagt. Inte stabilt eller klart än. Utvecklarna vet detta.