Ole Liljegrens infiltratör Max Åstörm är på tv 19.20 idag om någon inte hört han, samtidigt berättar länskriminalen i huvudstaden att miliontals kronor betalas ut till informatörer, ett nytt sätt att jobba på.
19.20 Nyhetsreportaget: I den svenska polisens hemliga tjänst
19.20-20.00 Svensk dokumentär från 2009. Den svenska polisens största utmaning är den växande organiserade brottsligheten och det finns en effektiv metod att bekämpa den, genom att infiltrerar de kriminella gängen. Men metoden är både farlig och kan vara olaglig. I det här reportaget berättar en av polisens infiltratörer för första gången i TV i detalj om polisens hemliga operationer i den undre världen. Även kriminella, som dömts till fängelse, på grund av infiltratörerna ger sin syn på saken. Den avgörande frågan är hur lågt ska polisen få gå i sin kamp mot den organiserade brottsligheten. Reporter: Jonas Berg. Även: 2009-01-25. Sänds i 16:9.
Hur fan orkar man ha ett sånt jobb som Max Åström? Det blir ju liksom ingen åtskillnad mellan privatliv och jobb. Man måste ha en ordentlig tro på rättstaten + ingen familj för att över huvud taget palla.
Efter att ha läst båda böckerna vet man inte riktigt vad man ska tro men ryktet säger att Max Åström är en mytoman. Jag är lite nyfiken på om han ansågs som tung i kriminella kretsar? Var han bara en golare som försökte tjäna lite deg vid sidan av sin brottslighet eller vem fan var han egentligen?