Citat:
Ursprungligen postat av PuppetCitizen
Jag blev glad att se Charlotte Kalla idag. Hon hade tagit ut sig och blev utklassad. Jag hade varit besviken på Kalla om hon tagit medalj. Det är så dopingkulturen fungerar. Jag hyllar de trötta skidlöparna, de som kämpar väl och blir utklassade. Det är de som är mina hjältar. Kalla var trött och frustrerad och hade inte skuggan av en chans mot de fyra norskorna som tog de fyra första platserna. Dessa syntes inte ens vara trötta, kände de ens av mjölksyra? Och just detta har vi sett oräkneliga gånger.
Bjarne Riis, Armstrong, Muhleck m fl. de gör helt fantastiska prestationer och de är knappt trötta efter att de de bestigit sina berg eller backar.
Om Kalla nu, för att fortsätta med henne som exempel, plötsligt skulle resa sig senare under mästerskapet och åka jämnt med dessa övermänniskor, då skulle man utan tvivel veta - också hon har dopat sig. Det är så verkligheten ser ut. Tyvärr. Det är nämligen helt omöjligt att tänka sig att dagsform skulle kunna göra en så stor skillnad mellan elitlöpare.
.
Vad är det här för struntprat? Kalla var inte utklassad, hon var snarare med i loppet förvånansvärt länge. I vanliga fall brukar hon få släppa på den klassiska distansen då hon inte är bra nog på den. Du verkar inte ha några som helst förkunskaper och kommer in med svepande formuleringar som inte har några som helst fakta som backar upp dem, typiskt foliehattssnack.
Faktum är att damloppet idag var mycket jämnare än loppet i Oslo senaste VM. Att inte norskorna var trötta är ju också enbart struntprat, tror du Skippagurra-Steira ville bli fyra åter igen? Eller tror du hon släppt för hon var full av mjölksyra?
Sedan din löjliga framtida misstänksamhet mot Kallas framtida åkning.... Hennes främsta distans är 10 km skate, och det är mycket möjligt att hon kan hävda sig ännu bättre där. Varför skulle det bevisa att hon var dopad, det är välkänd kunskap att hon generellt sett gör bättre ifrån sig på den sträckan.
Så fort det blir VM eller OS kommer foliehattarna framkrypande ur sina små hål för att sprida sin dynga...