• 1
  • 2
2009-01-25, 16:33
  #13
Medlem
Klart du kan, det är skitgrymt, svart och vitt låter som en bra början också. Men verkligen inte under en v-ringad tröja, skulle se förjävligt ut, och vidare är nog polo tillsammans med kostym ganska svårt att "bära upp". Bomull kanske inte är att föredra men annars funkar både tjocka och tunna.

Edit: du kan hitta ganska schyssta (tunna) på H&M.
Citera
2009-01-26, 11:54
  #14
Medlem
Herr_Oins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anteus
Bland annat Steve Jobs har ju ofta hög krage - pololiknande
Turtleneck?

Klart du kan bära polotröja, men helst ingen pullover över, satsa på antingen kavaj och polo eller skjorta och pullover .Svarta eller grå polotröjor är snyggast och mest lättmatchat så satsa på det.

Polotröja och kavaj betyder allt som oftast idag arkitekt eller lektor.
Citera
2009-01-26, 14:50
  #15
Medlem
Orm Ondes avatar
Jodå, polotröja anses numera vara en klassiker som kan bäras utan hänseende på om det är modernt eller inte. Dock skall du inte bära den i formella sammanhang. Vid andra tillfällen funkar kavaj och polotröja utmärkt.

Själv tycker jag att det går utmärkt att ha en bomullspolo under en v-ringad ulltröja. Tycker du att det är snyggt, så kör på bara!
Citera
2011-10-07, 17:29
  #16
Medlem
Lånar denna gamla tråd.

Någon som vet vart i fjollträsk (Stockholm) man kan köpa en polotröja, som liknar den som Steve Jobs använder? :-)
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in