2014-01-14, 10:42
  #2869
Medlem
spoilers avatar
"Härnösands kommun riskerar nu att få betala 50 000 kronor i vite för brister i arbetsmiljön på hemmen för ensamkommande flyktingbarn i kommunen.

Enligt en inspektion av Arbetsmiljöverket så utsätts personalen för ständiga hot och även våld - som knuffar, spottningar och även strypgrepp."

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=110&artikel=5755432
Citera
2014-01-19, 16:38
  #2870
Medlem
"Ensam"kommande i Falsterbo

http://www.exponerat.info/vi-har-bara-halalslaktat-kott-sager-rastaflatad-chef-for-ensamkommandeboendet/
Citera
2014-01-23, 16:08
  #2871
Medlem
spoilers avatar
"Värmdös platser för ensamkommande flyktingbarn med uppehållstillstånd räcker inte till. Nu vill man utöka antalet från 10 till 32."

http://www.nvp.se/Nacka/Nacka/Platser-for-flyktingbarn-racker-inte-till/
Citera
2014-01-25, 11:40
  #2872
Medlem
spoilers avatar
"Flera kommuner har kritiserat Migrationsverket för att man fått besked med kort varsel. Men det är bara Östra Göinge kommun hittills som sagt stopp för att ta emot barn.

Enligt kommunchef Jonas Rydberg är anledningen att kommunen redan har ett mycket stort flyktingmottagande.

- Det kan inte vara så att det är vi och andra kommuner som har hjälpt till i många år, att det är vi som ska stå först i kön att utsättas för Migrationsverkets så att säga slumpmässiga fördelning av barn, utan nu måste det vara så att det är dem som inte har bidragit som i första hand måste hjälpa till, säger Jonas Rydberg.

Enligt Ronny Magnusson på Migrationsverket kommer kommun efter kommun att bli kontaktad om att ta emot ensamkommande barn.

– I slutet av 2014 har vi fått en utjämning, och då har kommuner som inte har haft något flyktingmottagande kanske, eller väldigt få, då kommer de att ha fått relativt många ensamkommande barn. I förhållande till till exempel östra Göinge, som har haft ett stort flyktingmottagande.

Det här systemet innebär ju att alla kommuner, måste vara beredda att ta emot ett ensamkommande barn vilken dag som helst. Innebär inte massa resurser bara går åt till att hålla platser i beredskap?

– Ja, det kostar ju pengar, men vi vet ju inte hur många barn som kommer i morgon. Och alla de som kommer måste tas om hand i morgon, säger Ronnie Magnusson på Migrationsverket."

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=91&artikel=5766364
Citera
2014-01-30, 14:08
  #2873
Medlem
spoilers avatar
"Höganäs behöver hitta nya boenden för de ensamkommande flyktingbarnen som förväntas komma under året. Uppemot 20 platser behövs vilket är en fördubbling mot i dag."

http://hd.se/hoganas/2014/01/26/platser-i-flyktingboende-maste/
Citera
2014-02-01, 11:05
  #2874
Medlem
Invandrare misstänkta för barnvåldtäkt släpptes ur häktet

En av de åtalade är ett s.k. “ensamkommande flyktingbarn”.

http://avpixlat.info/2014/02/01/invandrare-misstankta-for-barnvaldtakt-slapptes-ur-haktet/
Citera
2014-02-01, 12:26
  #2875
Medlem
spoilers avatar
Ny metod mot bostadsbrist: Studenter VRÄKS för att ge plats åt invandrare – ”Det känns jättebra” tycker kommunalrådet Magnus Jonsson (S)

http://www.friatider.se/ny-metod-mot-bostadsbrist-studenter-vraks

http://arbetarbladet.se/nyheter/ockelbo/1.6783048-de-tvingas-flytta-fran-sina-hem
Citera
2014-02-05, 09:51
  #2876
Medlem
spoilers avatar
"En kvinnlig anställd vid ett hem för ensamkommande flyktingbarn i södra Norrbotten är misstänkt för att ha inlett en relation med en underårig."

http://www.pitea-tidningen.se/nyheter/senaste_nytt/misstankt-for-relation-med-flyktingbarn-8243005-default.aspx
Citera
2014-03-11, 09:01
  #2877
Medlem
spoilers avatar
"Kommunen köper en villa i Östra Lerberget för att kunna ta emot fler ensamkommande flyktingbarn

Från årsskiftet gäller nytt regelverk för kommunens skyldighet att ta sin del av kommunernas ansvar för ensamkommande flyktingbarn som söker asyl i Sverige.

Kommunen har därför ökat antalet platser från 5 till 19 boendeplatser efter att ha tecknat avtal med Migrationsverket vilket innebär att asylsökande pojkar i åldrarna 16 och 17 år ska beredas plats i ett kommunalt boende.

Och då räcker inte platserna på Safiren i Östra Lerberget, där kommunen har ett boende sedan 2011. Därför har kommunen letat nya hus, och tecknat avtal om att köpa en villa på Skördevägen i Östra Lerberget."

http://hd.se/hoganas/2014/03/11/koper-villa-for-flyktingboende/
Citera
2014-03-25, 09:27
  #2878
Medlem
spoilers avatar
Ensamkommande barn blir plötsligt "man".

"Utan förvarning började den 19-årige mannen att gå bärsärk inne i flyktingboendet.

Efter att ha slagit sönder fyra fönster hällde han ut någon typ av tändvätska i hallen och tände på.

Händelsen utspelades på ett flyktingboende i Östra Asmundtorp norr om Eslöv i fredags vid 16-tiden.

/.../

Och polisen grep 19-åringen. Enligt polisanmälan misstänks den gripne nu för skadegörelse och försök till mordbrand."

http://www.sydsvenskan.se/omkretsen/eslov/forsok-till-mordbrand-pa-flyktingboende/

Aktuell gård:

http://www.skanskan.se/article/20120507/ESLOV/705079945/-/attentat-mot-asylboendet
Citera
2014-03-27, 09:30
  #2879
Medlem
spoilers avatar
"Ett bråk utbröt på ett flyktingboende för ”ensamkommande barn” i Tingsryd natten mellan onsdag och torsdag.Tidningen Smålandsposten kallar boendet för: Gruppboende.

Det var när två personer kom på besök till ”gruppboendet som bråket uppstod. Flera personer skadades under bråket och en i personalen blev knivskuren. En person fick föras till sjukhus. Polisen kunde gripa två personer skriver smp.se."

http://www.exponerat.info/personal-knivskuren-pa-flyktingboende-for-ensamkommande-barn/#ixzz2x9MCC2By
Citera
2014-03-27, 09:33
  #2880
Medlem
spoilers avatar
"När personalen på flyktingboendet Horisont i Kalmar inte ville ta med de boende ”ensamkommande barnen” till simhallen och på restaurang blev 18-åringen som framfört önskemålet vansinnig.

På boendet bor ensamkommande flyktingungdomar och det var en av dem som i höstas ville åka och simma och sedan gå ut och äta. När han fick ett nej till svar blev han rejält arg och gick ut i köket, där de andra satt, och började kasta koppar omkring sig skriver Östran.

Han slet därefter tag i en vattenkokare och hivade iväg, vilket resulterade i att en av andra inneboende fick kokhett vatten över ryggen. Bråk följde och 18-åringen slet tag i en kniv, som en tredje yngling lyckades ta ifrån honom, varefter han kastade en stekpanna mot den redan brännskadade ynglingen. Den missade dock sitt mål.

Efteråt har 18-åringen bett om ursäkt för sitt beteende.

Han har nu dömts till villkorlig dom och 50 timmars samhällstjänst för misshandel och försök till misshandel. Hade istället fängelse valts som påföljd hade längden satts till en månad."

http://www.exponerat.info/yngling-pa-flyktingboende-fick-spel/#ixzz2x9N3Q2OZ
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in