Citat:
Ursprungligen postat av Sepp
Riktigt borsjtj skall göras på mjölksyrade rödbetor om det ska bli riktigt gott, men det är inte lätt att få tag på. Men det går att göra själv på ett förenklat sätt. Bara riv 5-6 rödbetor, slå över en liter buljong och blanda med någon dl av juiceextraktet Proviva (finns i kyldisken), låt stå över natten (helst lite längre) och tillaga sedan soppan med alla de andra igredienserna dagen därpå, dvs stek kött och grönsaker, spä sedan med rödbetorna och lite mer buljong och kryddor, koka en halvtimme cirkus.
Detta recept brukar jag köra:
6 rödbetor
2 morötter
1 palsternacka
3 tomater
1,5 l buljong, grönsak eller ox efter smak
3 hg högrev
200 g vitkål
1 purjolök
2 gula lökar
4 msk smör
svartpeppar, lagerblad
Självklart tar man sitt eget favoritrecept till borsjtj, det är de syrade rödbetorna som gör det lilla extra. Och naturligtvis, servera med smetana och persilja eller creme fraiche om inget annat finns.
Vill man ha soppan ännu surare kan man låta den stå 2 nätter.
Det skall vara rimmat sidfläsk i soppan också. Man låter köttet koka med grönsakerna och kryddorna, när de är färdigkokta tar man upp köttet, silar buljongen från grönsakerna, slänger dem och sedan skivar man upp köttet och lägger tillbaka med färska strimlade rödbetor och kokar upp igen.