Citat:
Ursprungligen postat av
cleft
Nu är riksidioten Kai Knudsen i farten igen...
Cannabis skadeverkan är ingen bagatell
T.o.m nolltoleransare med en smula värdighet måste tycka att det är pinsamt att läsa Knudsens debattinlägg. Ett exempel:
Citat:
En erfarenhet man gjort i Colorado i USA efter legaliseringen är att de akuta sjukdomsfallen ökade markant. Antalet besök på akutmottagningarna ökade med 40 procent från år 2011 till år 2013, från 148 fall till 248 fall per 100 000 invånare och år. Sjukhusinläggningarna på grund av marijuanarelaterade besvär ökade med hela 82 procent mellan 2008 och 2013.
Det var bara den lilla omständigheten att Colorado legaliserade cannabis
2014.
Sen matar Kai på med anekdoter och hemmasnickrade slutledningar, blandat med uttalande som att 'flertalet' av alla sjukskrivningar beror på psykisk ohälsa kommet av användning av cannabis. 'Flertalet', hur många är det i siffror Kai?
Kai säger också emot sig själv när han nu påstår:
Citat:
...den största faran med cannabisanvändning är inte risken för plötslig död
Undrar om han vill att vi ska glömma artikeln i
Läkartidningen som blev ordentligt sågad?
Gubbens artikel är ett skämt. Lägg ner snälla.