Citat:
Ursprungligen postat av
Knifvur
Det är alltså två problem, båda ligger på flashbacks sida.
Problem #1: Den gamla avataren fortsätter visas efter att man bytt till en ny,
trots att du tömt din lokala browsercache.
Beror på att flashback behåller det gamla filnamnet när man byter avatar. Medför att servrarnas cache fortsätter leverera den "gamla" bilden (tills servercacharna har uppdaterats).
Flashback filnamnshantering: medlemsID.jpg, Exempel: 666666.jpg
Bättre filnamnshantering: medlemsID_avatarversionsnummer.jpg, Exempel: 666666_3.jpg
Problem #2: Vissa avatarer visas korrupt eller inte alls.
Beror på att flashback ändrat alla avatarers filändelse till jpg, dvs även gif-bilder heter nu jpg... Alla browsers klarar inte detta.
Exempel på hur flashback visar en ANIMERAD JPG:
https://static.flashback.org/img/avatar/18/77355.jpg (inlägg:
flashback.org/sp49492240 )
(Om du inte ser någon animering eller inget alls så beror det på att din webbläsare inte gillar gif förklädda till jpg).
Nu tycks problem #1 vara åtgärdat.
Egenhet #2 kvarstår dock, här är ett till exempel:
https://static.flashback.org/img/avatar/96/396968.jpg (inlägg:
flashback.org/sp22728386 )
Det är en animerad gif som flashback döpt till jpg. ALLA gif och png döps om till jpg. Misstag eller idioti? Som tur är visar många browsers bilden korrekt även om filändelsen är fel. Fast hämtar man hem avataren i exemplet ovan och försöker öppna den i Photoshop så blir det felmeddelande, "invalid jpg".