Flashback bygger pepparkakshus!
2009-01-01, 18:40
  #1
Medlem
Carlozs avatar
Hejsan, formaterade om datorn ifrån XP Home Edition > XP Pro Black Edition ( även kallat Black XP ) och allt funkar fint och bra, fram tills att jag ska installera Solitarie 3D och ska börja spela.

" Failed to found Direct 3D Device to render to "

Har kollat och installerat dem flesta Direct X, senaste etc. Men fortfarande nana,

Vore väldigt tacksam för hjälp om hur jag ska få det här Direct 3D.

Ha en trevlig kväll och Gott Nytt År !
Citera
2009-01-01, 18:46
  #2
Medlem
CronoSs avatar
Du har för dåligt grafikkort, nåt annat kommer jag inte på.
Citera
2009-01-01, 18:47
  #3
Medlem
Andreasvbs avatar
En del saker är borttaget på "tweakade" versioner.

Jag har gjort flera egna med nLite, och man märker efter ett tag vad man saknar, t.ex. måste man ha modem-stöd för att kunna installera olika program för mobiler etc. Sedan om man tar bort databas-stödet kan man inte installera SonicStage m.m.

Mitt råd är att installera ett rent XP och sedan inaktivera olika tjänster.
På min vanilla XP (SP2) hade jag ca. 6 tjänster igång, och allt fungerade(fick starta vissa ibland, bl.a. om man skulle köra Windows Update, men bara man vet vad olika tjänster gör så är det lugnt).

Här kan du läsa vilka tjänster du behöver och vad dem gör, http://www.blackviper.com/WinXP/servicecfg.htm
Citera
2009-01-01, 18:50
  #4
Medlem
Carlozs avatar
Tackar ! För så bra svar på så kort tid.
Citera
2009-01-01, 20:36
  #5
Medlem
Carlozs avatar
Har kollat runt och försökt att finna en set-up fil, det enda jag funnit är mer info om Direct 3D. Någon som vet var man kan finna en .exe så att min dator får Direct 3D ?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in