2008-12-18, 01:57
  #1
Medlem
Ja... Har ingen aning om detta är rätt forumsdel att posta detta inlägg i men jag prövar, admin får väl flytta om dom känner för de.

Men i alla fall. I Sverige har vi ju som alla vet våran traditionella julmat, men vad äter man i Italien egentligen? Är det några speciella rätter eller kör dom bara på som vanligt? nån som har koll?
Citera
2008-12-18, 11:40
  #2
Medlem
dePauls avatar
Sötsaker:
Panettone - en hög sockerkaksliknande kaka full av vaniljarom, ibland med bitar av torkad frukt/russin. Liknar den tyska julkakan fast luftigare. Den pudras med massor av florsocke.

Struffoli - gnocchiliknande bitar av deg som smakar ungefär som dough nut deg som doppas i honung och någon typ av alkohol, t ex grappa.

Amaretti - marränglikande skapelse med hackade mandlar och mandelextrakt.

Förrätter:
Här handlar det mycket om fisk och skaldjur. Ofta någon typ av fisksoppa eller risotto med diverse frutti di mare. Man äter också en hel del sallader.

Huvudrätt:
Pasta med varierande inslag av fisk, skaldjur och kött, typ lasagne på krabbkött.

Kött som lammkött ingår också samt charkuterivaror. I vissa regioner är det fågel som gäller.

Aptitretare:
Fyllda champinjoner, kanapéer på hummerstjärtar, krabba och liknande, räkcannellini bruschetta, Baccalà på saltad torsk.

Det här är långt ifrån allt men en liten fingervisning trots allt. Mycket beror på vilken provins det handlar om. Det varierar en hel del.

~Paul~
Citera
2008-12-18, 21:28
  #3
Medlem
pojoels avatar
Inte glömma den fyllda grisfoten! Zampone!

http://www.naturalmenteitaliano.it/f....php/L/SV/P/55
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in