Citat:
Ursprungligen postat av Gullegubben
Jag vet inte om det är OK att ta upp det idenna tråd eller om jag borde skapa en ny tråd, men jag funderade på kommentaren om lag som inte vill vinna Allsvenskan.
Är det på något vis dåligt för ett lag att vinna Allsvenskan?
Exempelvis genom att spelarna kommer med höga lönekrav, spelare får anbud från större klubbar och att laget får det svårt i Allsvenskan när det även ska spela i Europa nästa år.
När Jerka nu på ett fint sätt presenterade svaren på dom kvantitativa frågorna kan ju jag ta och bita i dom kvalitativa då.
1. Ska vi ta de negativa delarna med att vinna serien efter dina exempel så ja, det kan vara så att spelarna förväntar sig högre lön ju bättre dom presterar. Däremot är ju lönenivåerna i Sverige generellt så pass låga att det inte handlar om några större summor (vill spelarna ha större summor lämnar dom in en transferbegäran och vill bli proffs, men det är en del av punkt 2). Och vi får dessutom tänka på att ju bättre ett lag presterar desto mer publik kommer och desto mer prispengar vinns. Renderar prestationen dessutom i Europaspel så får ju laget ett gäng bonusmatcher där det kan genereras extra publikintäkter, särskilt om man möter något storlag, inkomster kan dessutom komma genom prispengar i Europa som ligger på väldigt hög nivå i jämförelse med Sverige.
Så den fördelen/nackdelen tar definitivt ut sig själv och leder antagligen istället till att klubben tjänar pengar på det hela.
2. Att lagen blir sönderköpta är det centrala problemet med ett lag som presterar bra i Sverige. Särskilt då svenska klubbar är extremt svaga ekonomiskt jämfört med den europeiska konkurrensen och därför inte kan stå emot bud ens från mellanligor som den holländska. Det hela handlar då om att man kan ersätta de spelare som man förlorar, men det är en svår balansgång. Det kan illustreras med att Kalmar är ett av dom bästa exemplen på lag som har ersatt sina förluster bra, trots att Kalmar alltså led av sina förluster iår och varken kunde försvara serietiteln, vinna någon kvalmatch i champions league eller gå till cupfinal (vilket man gjort 2008 och 2007). Trots det så har Kalmar ändå sålt så pass många spelare de senaste säsongarna att man får anses ha klarat omställning bra då man lyckades bärga guldet förra året och var med i toppen i år. Klubbar som inte har klarat omställningen är till exempel Djurgården. Elfsborg undvek att bli sönderköpta efter sin serieseger. Dessutom som nämnt så är det väldigt dyrt att betala ut löner i Sverige, spelarna vet detta och vill därför ut i Europa för att tjäna dom stora pengarna, vilket spär på till problemet med att bli sönderköpt. Spelarna vill lämna.
3. Ytterliggare ett problem med att vinna serien är att vissa lag tenderar att vilja satsa hårt på Champions League och vill etablera sig som ett lag i den absoluta toppen i många år framöver, man sätter alltså för höga mål. Det gör att man köper in nya spelare för dyra priser och höga löner, kan man inte spela i Europa år efter år med den nya, dyra, truppen så har man ett problem. Två talande exempel på lag som satsade sönder sig är AIK och Heif efter Champions League-spelet. Lagen kunde inte fortsätta vara framgångsrika i Europa och fann sig ganska snabbt i stora ekonomiska problem. Djurgården satsade också för hårt.
Men trots allt så finns det knappast något lag som inte vill vinna för att det skulle vara för stora nackdelar. Klubbarna tjänar väldigt mycket pengar och spelarna marknadsför sig själva när dom vinner. Problemet är att man vill satsa på att fortsätta vara stora och systemet vi har idag inte gynnar stora klubbar. Men det är väl som landet i stort, och det är ett samtal för ett annat forum.