2008-12-05, 20:37
  #433
Medlem
anesyrums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av adamkadmon
Problemet med att skriva långa inlägg är att ingen läser dem, särskilt inte när tråden spammas ner av en massa negativa fotbollsfans. Därför måste jag citera mig själv - ingen som har några synpunkter på nedanstående?

Tycker detta är riktigt bra idéer, ska skriva till stadsbiblioteket här i stan och pusha lite, även det med andra organisationer är riktigt smart så vi får lite perspektiv och andra erfarenheter!
Citera
2008-12-05, 20:37
  #434
Medlem
adamkadmons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fuzzy_
Är det många som sett posters på stan osv som ni själv inte har satt upp? Vore kul att veta

Har inte sett en enda hittills, men jag hörde ett par snubbar prata om att de hade sett någon form av legaliseringspropaganda. De verkade inte riktigt ta fenomenet som sådant på allvar.
Citera
2008-12-05, 20:53
  #435
Medlem
zepheroxs avatar
- Kontakta era lokala bibliotek och be dem köpa in "The Union". Bibliotekarier brukar vara lyhörda för folks önskemål och det är ett sätt att göra filmen tillgänglig för fler.



Jag började med att gå till lokala biblioteket här, Och vi diskuterade en hel del om denna film. Hon jag diskuerade med, en riktigt snygg biblotikarie runt 30års åldern. Hon hade tydligen redan sett filmen och förklarade för mig att dom skulle få in filmen för uthyrning snarast

Jag skrev även ut 50 x 30cm postrar med Legalize temat på.
Satte upp ca 15st i min skola, Och tydligen hade dom fått in anonyma tips på att det var jag som satte upp alla.

Så nu har jag vart tvungen att pissa och ha ett flertal möten med lärare osv.

Det är ju bara helt fucked up, Helt seriöst. Hur tänker dom!?
Citera
2008-12-05, 21:15
  #436
Medlem
adamkadmons avatar
En länk till en relativt kortfattad WHO-rapport som jag hittade i anti-cannabiskampanjtråden:

http://whqlibdoc.who.int/hq/1997/WHO_MSA_PSA_97.4.pdf

Om rapporten kan tjäna denna kampanjs syften låter jag vara osagt - jag håller på att läsa den nu, återkommer med godbitar ur rapporten.
Citera
2008-12-05, 23:50
  #437
Medlem
Jag såg någon ett par inlägg tillbaka som hade blivit tvingad till att pissa, egentligen är det sånt vi behöver för att skapa lite uppmärksamhet. Åtminstone lokala medier skulle nog kunna tänka sig att skriva om elever som stängs av/tvinngas pissa mot sin vilja och trots att det bryter mot lagen, bara för att eleverna inte råkar dela skolledningens åsikter. Lite martyraktigt.

Drömscenariot vore väl nästan att en fredlig cannabisaktivist i färd med laglig affischering blir överfallen en fredagkväll av ett gäng uppretade soccer mums från kvarteret som precis har dragit i sig en varsin bag-in-box och nu vill bekämpa dödsknarkarna.
Citera
2008-12-06, 00:25
  #438
Medlem
Szlyynas avatar
Vad hände med Tidningsartikeln som någon snäll mor skulle skriva?
Citera
2008-12-06, 01:52
  #439
Medlem
Brevlådor

Tjena tjena! Jag tror på att läggs affischer i människors brevlådor eftersom de troligtvis kommer läsa de innan de slängs! Och försök hålla det någorlunda snyggt, använda sunt förnuft.
Jag ska sätta ut nu i helgen och sedan börja massproducera för att kunna lägga affischer i människors brevlådor!
Citera
2008-12-06, 02:02
  #440
Medlem
Lucchese1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ChrilleKrullis
Tjena tjena! Jag tror på att läggs affischer i människors brevlådor eftersom de troligtvis kommer läsa de innan de slängs! Och försök hålla det någorlunda snyggt, använda sunt förnuft.
Jag ska sätta ut nu i helgen och sedan börja massproducera för att kunna lägga affischer i människors brevlådor!

hm, tänkte på det med att lägga affisherna i brevlådor. Är det verkligen en bra ide? Folk blir kanske sura och "hatar" cannabis ännu mer. Jag själv skulle nog inte vilja få massa affisher i brevlådan.
Citera
2008-12-06, 02:07
  #441
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lucchese1
hm, tänkte på det med att lägga affisherna i brevlådor. Är det verkligen en bra ide? Folk blir kanske sura och "hatar" cannabis ännu mer. Jag själv skulle nog inte vilja få massa affisher i brevlådan.
Låt dom hata det. Det är bättre än att dom ignorerar det. Det är tillåtet att lägga posters i brevlådor ju.
Citera
2008-12-06, 10:02
  #442
Medlem
Djinghiss avatar
Den här aktionen har mitt fulla stöd.
Alltför länge har vi smögare fått stå i skuggan!
Alltför länge har våra unga blivit korvstoppade med lögner.

Jag önskar att fler skulle öppna ögonen och inse fakta, jag önskar att mina släktingar inte gav mig den där "blicken". Den där "blicken" som säger;
-du är misslyckad, knarkare, smutsig, svag etc.
Allt för att jag vågar vara liberal.

Vad har hänt i vårat land egentligen?
När MTV körde sitt ungdomspropaganda "Knark är Bajs" satt programledaren Shire och debatterade med 5-6 okunniga ungdomar som inte visste ett skit(en tjej hade sett troll den gången hon provade, jag har provat LSD, salvia, svampar etc och har ALDRIG äns varit i närheten av att se troll, give me some of that shit) har matade dem med fördomar tex; - är det inte lite smutsigt att röka gräs?
HAN, av alla människor. EN BÖG, en trångsynt bög. För ett par 30-40 år sedan så sa folk precis samma saker om inte värre om homosexualitet!

jag ska fixa ett grönt band och ha brevid mitt blåa! nästa vecka kommer fler posters dyka upp i sthlm!

lycka till!
Citera
2008-12-06, 10:44
  #443
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kronoparks hund
fan.... det låter knas det dära med skrivaren alltså..

så jävla kul att se din gammla tråd : https://www.flashback.org/showthread.php?t=621684 : och sen gör du denna kunliga tråd

Hehe. Jag är ett levande bevis på att det går ändra människors syn och åsikter. Jag var en sådan person som många i tråden skriver illa om. En
Svenson som drack men tyckte droger var farligt. Men efter jag hade skapat den tråden och kom på att motståndarna hade VÄLDIGT många källor och jag hade inga, så började jag leta efter källor som skulle stödja min tes. Men jag hittade inga trovärdiga källor :O . Så jag läste på och kom fram till allt cannabis inte var så farligt! Sen dess har jag alltid förespråkat en legalisering.

Legalisera, reglera, kontrollera.
Citera
2008-12-06, 10:47
  #444
Medlem
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article575157.ab

detta var förra årets overgrow va?

Hittade denna med http://wwwc.aftonbladet.se/nyheter/9802/18/telegram/utrikesnyttnf.html#54
__________________
Senast redigerad av Shah 2008-12-06 kl. 11:02.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in