Citat:
Ursprungligen postat av DirtyBone
Okej nu är det så här att jag fått värsta nojjan, jag har ca 250 toppisar, men en del lägger upp massa bilder här på sina toppisar som dom är säkra på är toppisar men i mina ögon inte ser riktigt ut som toppisar och inte alla som får svar heller.
SÅ jag har vart 100% säker på att dom jag plockat är toppisar hela tiden men nu har jag blivit nojjig!!!
Uppskattar som även om
varelse eller
knarkkorven kunde yttra sig om mina bilder, visserligen är mina toppisar torkade nu men ni vet förmodligen hur torkade toppisar ser ut.
Ps. Ni andra som vet nåt om toppisar får gärna yttra er och lämna en åsikt men om ni inte vet så säg helst inget. Tack tack!
http://medlem.spray.se/marcusandreas/svamp%20i%20hand.jpg
http://medlem.spray.se/marcusandreas/N%E4rbild%20p%E5%20godingarna.jpg
Tycker det ser ut som toppisar men det är svårt att se när dom nu är torkade. Jag tycker mig se många "nipples", fötterna ser rätt ut och tycker mig se rätt så mycket av de karakteristiska naggade och färgskiftande hattkanterna.
Jag kan ju inte se om alla dina 250 är samma men de flesta jag såg såg rätt ut och om du är säker på att alla du plockat är samma art så har du hittat rätt.
Jag var ute idag en snabbis och hittade ynka 12 stycken på mitt gamla ställe, dom hade kört en traktor mitt över där dom brukar växa och vänt all jord

.
Jag ska ta mig en titt på mina sen när dom torkar och jämnföra noggrannare och kanske t.o.m. lägga upp en bild.
/chris