Citat:
Ursprungligen postat av Rassa
Varfr skulle en erfaren Mac-tekniker formatera hrddisken nr ntdel eller logikkort r trasigt? Har du ngot belgg fr att dom "brukar" gra s?
Har sjlv jobbat som Mac-tekniker och har kontakt med kollegor i branschen. Att formatera diskar gr man bara nr det r diskrelaterade fel, och efter att ha frgat kunden om han/hon har backup.
Nu lt jag lite sur, kanske. Det var inte meningen

Men det r lite trkigt att f sitt yrke nedvrderat till nn slags hrddiskformaterande enter-tryckare

Det jag menade var att tekniker av den typen, inte just Mac-tekniker, har en frmga att formatera s att "allt ska st rtt till" och bara ett tips eftersom misstag faktiskt kan ske, ven i vr underbara Apple-vrld

Det verkade ju p TS som att det var mkta viktig information h*n har p disken..
Har vl inga belgg direkt utan erfarenheter. Har sjlv jobbat som IT-support och vet hur mina fre detta kollegor arbetade. Dock var dom alldeles fr PC-skadade dr en formatering lser de flesta problem. S allt r vl isf beroende p var TS vljer att lmna in den, om han nu gr det vill sga.