Priserna via svartmäklare har ju blivit lite högre senaste året eftersom dom gjort om reglerna om byten så det har blivit mycket svårare med skenbyten. Så därför säljer många mäklare just nu nästan bara "raka" kontrakt direkt av värdarna eller förvaltningsbolagen.
T.ex om en 2:a på 55-60 kvm i stan låg på 300-350.000:- innan så ligger dom på upp till 400-500.000 nu om du köper via mäklare direkt via värden eftersom värdarna vet att dom får mera betalt nu. Om man ska byta sig in i en lägenhet nu så tar det upp till 1 år innan allt är klart eftersom värdarna kollar upp att du fortfarande står skriven dit du flyttat.. Så skriver jag mig på ett skenbyte nu så måste jag stå där i helst 6mån eller mera innan jag kan byta det till en annan som jag vill ha, sedan måste den som säljer sin lya via mäklaren stå skriven i minst 6mån efter bytet på skenbyteslyan för att dom kollar retroaktivt oxå nu.
Upptäcker någon av värdarna att det är nåt skumt med mantalskrivningen så blir du av med kontraktet och således pengarna du fått betalat för kontraktet. Därför är det svårt med skenbyten nu för tiden. Jag har många kontakter och en vän köpte en 2:a på 57 kvm i Johanneshov precis för 295.000:- som jag tyckte lät lite dyr först men den var "rak av värd" och helt nyrenoverad med låg hyra och stor balkong och han hade bråttom.
Samma lägenhet på söder skulle gå på 400-500.000:- beroende på läge