Trevligt Kamratmöte mellan Kim och Xi i Peking - men verkligheten bakom kulisserna är en annan!
Kina gör sitt, och mer därtill, tillsammans med internationella samfundets strävan, att "Strypa" Nordkorea till både eftertanke och resignation.
Sanktionerna mot Nordkorea,
HAR effekt, Kinas export av raffinerade petroleum produkter, har kollapsat de senaste fem månaderna och är nere på
3.7% av tidigare års volym!
Dramatisk minskning även av stål och bilimport till Nordkorea.
Många, är experterna, som menar att sanktionerna och pressen på Nordkorea, fungerar och har god effekt samt är orsak,
till att Kim ändrat sin strategi och sannolikt är den mest bidragande anledningen till viljan att förhandla.
Nordkorea spelar ett spel, som verkligen kan betraktas som balansgång "På slak lina".
Naturligtvis, är skälet till den 360° gradiga helomvändningen av Kim, i och med nyårstalet, i vilket han dessutom var klädd i "Västerländsk" kostym, att han insett, att, "Denna gång" är det allvar, jag kan inte klara av fortsatta sanktioner, som dessutom tilltar i takt med att kassan snart är tom.
Ena dagen, skall man förinta hela USA med kärnvapen, och hotar tom Europa, nästa dag, är man "Snäll och medgörlig som en hundvalp", och vill mäkla fred, direkt, med "Den stora idioten", "Den retarderade och senila Trump".
Man vänder den massiva press och det internationella samfundets kompakta, orubbliga hållning mot den kriminella regimen, till en PR-kupp och vill "Helt plötsligt", framstå som "Den goda och försonliga".
I själva verket är ju detta agerande, ett praktfullt "Klavertramp" och alldeles uppenbart bevis på "Svaghet" och "Resignation". Detta kommer ju både Sydkorea och USA att utnyttja, får vi hoppas, på ett fast men "Finstämt" vis, så att Kim kan undvika att "Tappa ansiktet" totalt.
Tänk en gång till!
Man gör inte en 360° graders helomvändning över en natt, utan att det finns en mycket graverande anledning och tvingande orsak därtill.
Artighets och "Avbönsvisiten" hos Xi, (som beordrat Kim att komma), var ju logisk, då Kina måste markera sin position strategiskt.
För det fall, mötet mellan Kim och Trump blir verklighet, skall man inte låta sig luras, och tro att någonting har förändrats i sak, vad gäller ingångspremisserna vid dessa förhandlingar.
Kim skall avveckla kärnvapnen, villkorslöst.
Sedan kan förhandlingar inledas, och Nordkorea "Lägga korten på bordet", och deklarera vad man "de facto" vill, och förklara hur illa man egentligen ligger till, så erforderlig hjälp kan diskuteras.
https://www.telegraph.co.uk/business/2018/03/29/china-turns-screw-north-korea-cutting-petrol-supply-report-says/