Citat:
Ursprungligen postat av Höja
Dock så gäller ju samma sak för oss i väst, vi vet minimalt om Nordkorea utan matas enbart med att regimen är ren ondska, jättedum och bara så fel, men vår insyn är minimal.
Fast vi kan ju titta på flera källor. Jag kan göra efterforskningar nu och läsa vad Heritage Foundation, Amnesty, Röda Korset, Svenska Utrikesdepartementet, FN, Human Rights Watch, diverse resenärer och andra skriver om Nordkorea. Nordkorea har ju, så vitt vi vet, bara tillgång till det som staten förmedlar till dem.
Citat:
Ursprungligen postat av Höja
Nordkoreanerna valde faktiskt sin regim
Fast ett val för 50 år sedan kan ju knappast legitimera ett styre idag. Speciellt om de nuvarande valen är ofria.
Citat:
Ursprungligen postat av Höja
det är en av anledningarna till att koreakriget bröt ut (allmänna val skulle hållas, USA gillade inte resultatet, landet delades, nordkorea skulle "rädda" syd, typ).
Kriget började ju när nordkoreanska trupper gick över gränsen och anföll mål i Sydkorea. Vilken rätt menar du att Nordkorea har att invandera sitt grannland?
Citat:
Ursprungligen postat av Höja
Fascineras grymt av nordkorea, dock finns det så lite lätttillgänglig information

Det beror väl på vilken information man söker. Vill man ha information om hur fritt, demokratiskt och underbart landet är så är det så klart väldigt bristfälligt - sannolikt beror detta på att landet varken är fritt, demokratiskt eller särskilt underbart.