Citat:
Ursprungligen postat av
Eurypterida
Alltså det var inte bara USAs soldater som stred i Korea, även trupper ifrån när och fjärran reste dit och stred, tex ifrån Australien, UK, säkert en hel del till. Troligen ifrån tex Frankrike också.
Varför blev det inget fredsavtal utan bara ett vapenstillestånd då ?
Nja, det var många faktorer, tex så dog Josef Stalin samma år som kriget slutade och den nya sovjetiska ledningen med Nikita Chrustjov i spetsen var inte intresserade av att pumpa in fler soldater och militär materiel i NordKorea, bla lär det ha sagts att Chrustjov var missnöjd med NKs användande av resurserna att, de inte var tillräckligt effektiva. Sovjet förlorade ju många MIG-plan men också många piloter.
Sovjet hade heller inte så stor nytta av NK. NK började också flörta med Kina vilket ganska snart ogillades av Sovjet, Chrustjov påstås också ha uttryckt missnöje av att NK var "otacksamma".
USA å sin sida krävde att NK skulle hålla allmänna val och initiera demokrati under översyn av neutral part, något som NK vägrade blankt. Därför blev det inget fredsavtal. NK påstås ha obstruerat nästan alla förhandlingar, med att dels utebliva eller förhala i det oändliga. NK krävde bla att få införliva hela SydKorea i NK. Jag anser att NK har målat in sig i ett hörn genom att kräva helt oresonliga och orealistiska uppoffringar. Det är som att tiden har stannat i NK sedan 1953, medans Världen runt omkring har sprungit förbi.
NKs handel med Ryssland har väl avtagit sedan 1950-talet då dåvarande Sovjet köpte bla Uranmalm ifrån NK. Idag behöver ju Ryssland inte köpa sådan malm, Ryssland ska visst ligga på jättelager av Uran Under Sovjets ledning så planerades det för väldigt många kärnkraftverk
Dagens NK retorik och sätt att framföra sina vilda ide'er har somliga likheter med det kejserliga Japan före WW2. Japan använde också samma uttrycksordbok som "förinta" osv.
Beträffande NKs ubåtar så tror man inte att de kan klara av att skicka iväg ballistiska missiler ännu. Man har dock konstaterat att NKs ubåtar har kunnat nå Japans kust
Jag ser dock Trumps uttryck i sin tweet om "friendship" som en utsträckt hand. Å andra sidan så verkar det som att det föreligger en avsevärd irritation inne i USA över Trumps naiva sätt att hantera NK, och hökarna i USA vill smälla NK på fingrarna på något sätt. Och det rejält.
Jag gissar på att NK kommer att leka försonande gentemot USA, men för att några dagar senare smälla en ny kärnvapenladdning, det är ofta deras MO att agera på det sättet. Att vara "olydiga" på sitt eget sätt
Reuters skriver nu att 100 000 demonstranter har samlats i Poyngyang för att hålla USA-kritiska demonstrationer, till vad nytta kan man undra ?