Citat:
Ursprungligen postat av Jthundera
NK, Ryssland, Kina och Iran. Kan du inte länka till fler diktaturer med styrd media? Om du tror att vi läser lögner i AB så är det inget mot vad det står i dessa "medier".
Jag skickar dig en ny foliehatt för ditt tappra försök.

Frågar du en ryss så är han jäkligt stolt över sitt land och tar inget skit i nio fall av tio. Samma sak med en kines. Absolut. De skulle säga att det är vår media som är propagandistisk, inte deras.
I Rysslands fall har de riktigt bra media kan jag säga, som kan ryska. Det du inte hittar i tidningarna hittar du tiofaldigt i världens bästa och mest aktiva och ärliga bloggosfär.
Till skillnad från hjärntvättade och fördummade jänkare så kan ryssarna i allmänhet dessutom sin geografi, historia och politiska ideologi --- så till skillnad från de förstnämnda är de kapabla att föra intelligenta och välinformerade debatter.