Jag har precis formaterat om min dator och allt gick väl som det skulle förutom att jag inte har något ljud och att internet "hackar" när jag skrollar. Genom timmar av googlande på forum och dylikt har jag fattat det som att jag saknar nån sorts drivrutin till både grafikkort och ljudkort. Jag har laddat hem Lavalys, Pc wizard 2008 och Sandra och har fått fram en hel del information om min dator.
System
Manufacturer : Packard Bell BV
Model : ISTART MC 6520
Mainboard
Model: M2N - TVM
Jag har suttit i evigheter och jag skulle inte slösa eran tid om jag inte var desperat. Jag är otrolig tacksam för all hjälp.
Hardu windows isåfall gå in på kontrollpanelen=>prestanda och underhåll=> system => maskinvara => enhetshanteraren och kolla om du ser några okända enheter där kan du också uppdatera dina drivrutiner
I enhetshanteraren finns det ett gult frågetecken som säger Ljudstyrenhet för multimedia. Kan inte installera därifrån.
Angående hemsidan så har jag laddat hem den drivrutinen typ sju gånger men utan resultat. Har dessutom laddat hem kanske 3 dussin andra drivrutiner som var närbesläktade. Kan det vara så att jag har för många drivrutiner så de typ slår ut varandra?
Okey det löste sig. Och om nån annan i framtiden irrar runt på google med samma problem. Lyssna då här:
Ladda hem ett program som heter Uniblue Driverscanner 2009, allt funkade på fem minuter.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!