Citat:
Ursprungligen postat av
Flammarion
Tydlig definition säger du. Inte en vag föreställning alltså. Ok.
Bara så att jag inte missuppfattar dig här;
menar du att människor i allmänhet, om de får sätta sig ner och fundera på saken, påstår att de på riktigt kan åsidosätta principen om orsak och verkan? Och att denna uppfattning delas av i princip alla?
Så tydlig definition som man kan ha av något som egentligen inte existerar.
Det menar jag såklart inte. Om folk objektivt tog till sig argumenten mot fri vilja så skulle de komma fram till att den fria viljan är ologisk och inte existerar. Men definitionen av fri vilja skulle fortfarande förbli densamma.
Citat:
Falsk analogi. Enhörning är inget begrepp.
Enhörning är ett objekt (fantasiobjekt).
Den är även sammansatt av ting som vi båda kan relatera till i den fysiska världen.
Din definition av enhörning är därför tydlig, logiskt konsekvent och innehåller inga motsägelser.
Det blir därför falskt att enhörning med "min" logik måste betyda något annat.
Hur ser din definition av ”rå för ut”?
Eller mer exakt, vad menar du när du säger ”man kan inte rå för sina handlingar”. Hur skulle du formulera det med andra ord?
Min analogi är helt riktig, "Enhörning" är ett begrepp i allra högsta grad. En enhörning brukar beskrivas med magiska krafter, som är ologiska och som vi inte kan relatera till i den fysiska världen. Magi är någonting ologiskt som vi inte kan relatera till i den fysiska världen. Men din logik måste alltså magi syfta på något annat än vad folk generellt gör när de använder det begreppet.
Problemet med din logik är att man kan komma upp med hur många direkt ologiska begrepp som helst, fyrkantiga cirklar, gifta ungkarlar o.s.v., och med din utgångspunkt så måste man omdefiniera vart och ett av dem till en annan logisk betydelse. Det är bara löjligt. Ett begrepp betyder vad det betyder, även om det det betyder är ologiskt.
Jag har definierat "rå för". Det innebär samma sak som att ha fri vilja. Det är en ologisk förmåga som inte existerar.
Citat:
Det är en ganska allvarlig motsägelse att påstå att metafysik beskriver något fysiskt.
Metafysik betyder just "bortom fysiken".
Och du menar ändå att det är jag som missuppfattat metafysiken? Det är ju du som envisas med att göra abstraktioner till en fråga om fysik. Det är ju att medvetet missuppfatta för att skapa motsägelser.
”Spekulativ modell” köper jag däremot så vi kan fokusera på den definitionen.
Så, om vi vet att människan inte kan välja fritt i den fysiska världen, men att allt är möjligt i den ”Spekulativa modellen”,
så blir den logiska slutsatsen här att föreställningen om att välja fritt kommer just från den ”Spekulativa modellen” och INTE från den fysiska verkligheten.
Alternativet är att förespråka och förneka determinismen samtidigt. Det går inte.
Metafysik används för att beskriva saker som eventuellt existerar i den fysiska världen men som inte kan förklaras vetenskapligt. Våra tankar och föreställningar är inte ett dugg metafysiska, de består av materia och är i allra högsta grad fysiska. Våra tankar utgörs av fysisk binär kod i våra hjärnor. De kan förklaras av rådande vetenskap. En odödlig själ är ett exempel på en metafysisk modell av den fria viljan.
Citat:
Självmotsägelse. Du kan per definition inte välja mellan ett alternativ.
Det är just det som är min poäng. Eftersom det bara finns ett möjligt alternativ så finns det inget val.
Citat:
Säg inte då att du gör ett val om du inte gör ett val.
Jag får ont i huvudet av såna här ologiska resonemang.
Det finns inget "riktigt" val i en deterministisk fysisk verklighet, vilket du borde veta om du menar minsta allvar med din determinism. Jag sa ju att val sker i din "spekulativa modell" och endast där.
Eftersom du vägrar att acceptera att du har både en fysisk verklighet (hårdvara) och en spekulativ modell (mjukvara) så kommer du att tänka ologiskt och hamna i självmotsägelser.
Testa att skilja dessa åt så kommer alla pusselbitar att falla på plats.
Och du kan ha kvar din idé om humanistisk straffrätt den har absolut inget ned saken att göra.
Det är bara det ologiska resonemanget som ger mig huvudvärk.
Jag har bara en fysisk verklighet. Den spekulativa modellen ingår helt och hållet i den fysiska verkligheten. När vi inbillar oss att vi kan göra något så är denna inbillning en helt och hållet fysisk process i våra hjärnor. Det är det enda som "val" är, en fysisk inbillning i hjärnan.
Citat:
. Om man aldrig hade något val så gällde det redan på förhand.
Logiskt felslut som försvinner om du slutar tro på "riktiga val". Som sagt "val" har du i din spekulativa modell. Är det konstigt?
Precis, det gällde redan på förhand.
Att man inbillar sig att man hade ett val innebär inte att man hade ett val, det innebär bara att man inbillar sig att man hade ett val.