Citat:
Ursprungligen postat av
BuggaMigInte
Det många gör är att identifiera med det som valen kommer från, typ hjärnan. Då finns det plötsligt ett magiskt "jag."
Problematiken är att avskiljaren görs godtyckligt. Följer man dina förslag så är det big bang som är the prime mover och ingenting annat existerar. En helt ok tanke men jag tvivlar på att ens du köper den? Detsamma gäller om man godtyckligt tänker "jag utgörs av min hjärna och kropp." Tittar man ens fem centimeter längre så inser man att sinnet (inuti hjärnan) och kroppen är hämtade från jorden, som föddes ur stjärnor som föddes ur big bang och man måste återigen identifiera med allting.
Fullkomligt rimligt. Problem uppstår bara när man gör godtyckliga separationer. Allt eller inget. That's the deal, vare sig man vill eller inte.
Vad tror du själv på? Inget du?
Ja, jag personligen kan ju inte göra några separationer, allt hänger ihop. Mina "val" kommer i slutändan från universum i sin helhet. Inget "jag", bara alltet.
Likaväl hamnar jag i big bang som en start, men som du säger, jag köper det inte som en magisk start heller. Kanske pågår något helt annat, där tid och kausalitet inte är som vi tänker oss. Men i den värld och kunskap vi har just nu, så lyckas jag inte göra någon separation av något från något. (Annat än som användbara abstraktsnivåer givetvis, det går att tala om en bil och en människa, men i grund och botten...)