Citat:
Ursprungligen postat av susanna.s
Att samhället tjä
nar på att båda föräldrarna arbetar är en myt. Sanningen är den att förändringen i familjepolitiken på 70 talet där man förändrade skattessystemet då att det blev omöjligt att leva på en lön i stället har lett till att vår ekonomi förstörts. Kostnaden för en Dagisplats är i genomsnitt 113000 per barn. Dessutom tillkommer kostnaden i form att uttag av tillfällig vård av sjukt barn. För att ekvationen ska gåihop krävs det att den förälder som tjänar minst betal skatt+ avgifter som täcker den kostnaden. Hur många gör det?
Vårt samhälle har i alla fall ändrats i grunden genom medveten politisk styrning, oavsett om man anser förändringen vara av ondo eller av godo. Och i dag lever vi i ett samhälle där det inte på allvar diskuteras om det är vettigt att staten styr familjepolitiken så hårt mot att
normen skall vara att båda föräldrarna skall arbeta heltid, ungarna skall lämnas bort vid tidig ålder och båda föräldrarna skall jobba precis lika mycket, så att båda föräldraindividerna är precis lika mycket inne i trygghets och försöjningsystemen.
Samtidigt som man inte vill ha "normer" när det gäller familjebildande. Utan alla skall vara individer som är fria och glada och står för hela regnbågens spektrum av familjebildningar.
Den som påstår att detta är logiskt, samt att det är den enda samhällsmodell som är möjlig och som inte är "ond", "kvinnoförtryckande" och "bakåtsträvande" vill jag gärna tilldela århundradets desinformationspris.