2008-10-26, 11:08
  #1
Medlem
Blaupens avatar
Tjejen vill handla på forever21.com och jag tänkt därför fråga om någon härinne har erfarenhet av att ha handlat därifrån? Är sidan seriös?
Citera
2008-10-26, 12:28
  #2
Medlem
Joicys avatar
Jag har beställt därifrån två gånger, kvaliteten är jättebra, men vi fick betala tullavgifter båda gånger, - omkring 1000 kronor vid varje tillfälle. Antar att summan beräknas i förhållande till hela beställningsvärdet.

Annars var leveransen relativt snabb för att vara från USA, paketet kom efter 7 dagar ungefär.
Citera
2008-10-26, 12:43
  #3
Medlem
fruus avatar
I USA är det där en ganska stor butikskedja, köpte ett par tröjor i schysst kvalité där i somras (fanns herrkläder också ;P ). Så det är nog safe
Citera
2008-10-26, 12:48
  #4
Medlem
Joicys avatar
Jag har hört att det är som HM här, stor kedja, finns överallt och det är riktigt låga priser. Vad är dollarn i nu?! Måste ju vara billigt att handla i nuläget.
Citera
2008-10-26, 12:53
  #5
Medlem
lallees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Joicy
Jag har hört att det är som HM här, stor kedja, finns överallt och det är riktigt låga priser. Vad är dollarn i nu?! Måste ju vara billigt att handla i nuläget.

just nu är dollarn starkare än på länge, 1 USD = 7.84 SEK. det beror väl på att kronan är onormalt svag? inte så insatt men
Citera
2008-10-26, 18:26
  #6
Medlem
blondinbeccas avatar
Ehm... till alla ni som säger att kvalitén är bra, vad jämför ni med? Kvalitén suger, vilket är varför man har råd att sälja så billiga kläder. Precis som H&M eller annan motsvarande budgetkedja.

De flesta kläderna jag har köpt på Forever21 har gått sönder efter ganska kort tid. Sömmarna är sneda, randiga tröjor har snett mönster osv. MEN, skiten är billig och de har många söta saker.

Ska du beställa till Sverige så åker du på tull. Förr kunde man undvika tullavgift genom att kryssa i "Gift" när man handlade, dock tror jag att de tog bort den funktionen... Men kolla efter i alla fall!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in