Citat:
Ursprungligen postat av
DoraF
Mot slutet av sin karriär var ÖR Dramatens bäste manlige skådespelare. Samtidigt som han förstörde arbetsmiljön för de omkring honom. Det säger en del om svårigheten för teatern att hantera honom.
Att ÖR betett sig illa, det tycker nog alla. Dock lär ju vi som publik kunna skilja på privatpersonen och skådespelaren. Det skulle ju bli väldigt märkligt, om vi exempelvis började rata en specifik restaurang, eftersom en av kockarna kontinuerligt spöar sin fru, eller vägra flyga med SAS eftersom en av piloterna kladdar på flygvärdinnorna, eller vägra gå på den lokala biografen eftersom maskinisten gillar djurporr.
Om det varit oskön stämning på Dramaten i tjugo år pga ÖR, så är det ju väldigt pissigt att de inte reagerat och avskedat honom långt tidigare.