Citat:
Ursprungligen postat av
SpontanEjakulation
ÖR var inte uttalat politiskt vänster nog. Därför blev han demon1serad som Ondskan.
Kamrat artist C0rnel1s Vres-Sv1k sjöng på valmöten för V P K och var därför Godheten personifierad.
On topic: En av Sveriges största Dramaten-skådisar har departat. En förlust, för Kulturkanonen.
ÖR, tack för artisteriet och för alla minnesvärda karaktärer.
Disclaimer och kritik av person: Att puckla på kvinnor, när int0x1nerad, var svagt. En Ängel tiger och ta'r emot, men ÖR var inte fiktionrullen Himmel över Berlin.
Tror inte att det har att göra med ens politiska åsikter, huruvida man kastas åt vargarna eller ej. Det finns stora skillnader mellan ÖR och CW.
Under många år gick det rykten om ÖR. Att han söp och slogs. Och inget av detta påverkade hans karriär det minsta. Tvärtom skulle jag säga att incidenter som den när han slogs med Thomas Hanzon 2006 snarare bara spädde på den positiva delen av att vara en bad boy. Likt Persbrandt, Flink och andra rumlare så blev ÖR en sådan där figur som de flesta gillade, till viss del pga att de var som de var. Att det ryktades att ÖR använde sina flickvänner som boxbollar störde liksom inte för det vara bara lösa rykten. Läs gärna de 115 första inläggen i denna tråd, skrivna under drygt 10 år (dvs ca 11 inlägg per år). Inga större hatdrev där inte.
Så kommer då den där filmen 2019 och precis allt förändras. I princip hela Sverige börjar unisont att hata honom.
Vad gäller CW så är hans liv väldigt likt, han super och slåss. Blir fälld för både misshandel och rattfylla men inget av detta förändrar folkets syn på honom. Och att han blir fälld för misshandel och hot mot två transor han släpat hem på fyllan påminner lite om slagsmålet jag nämner ovan där ÖR och en kollega slår varandra blodiga. Dvs det hela ökar snarare folks "kärlek" till CW som ju t o m skriver en låt om det hela.
Att CW inte bara slåss med män precis som ÖR är något som många säkert vet och ännu fler anar, men några bevis för detta kommer ju aldrig fram. Och någon dokumentärfilm om någon av de kvinnor som CW med största säkerhet slagit både en och sjuttioelva gånger, görs ju inte heller. Så den stora och avgörande skillnaden mellan ÖR och CW är att den förstnämnde hade "oturen" att en av de kvinnor han misshandlade var en folkkär artist som dog på ett väldigt tragiskt sätt och där dennes efterlevande till stora delar lade skulden för denna död, på ÖR. Vilket ledde till den konrtroversiella dokumentärfilmen. En film som hade gjorts även om det hade varit alla vår huskommunist Sven Wollter som bankat på JN.