• 1
  • 2
2008-11-04, 03:59
  #13
Medlem
Mandingos avatar
den var det enda sättet att få kokt höns och ris att smaka något...

jag har fått för mig att det är en vanlig jävla grundsås ala storkök med curry iblandat... detta för att vi ibland fick sås utan curry till vårt kokta fjäderfä, dock stod det en stor burk curry bredvid knäckebröden som man blndade i såsen, smakade enligt mina minnen likadant...
Citera
2008-11-04, 08:41
  #14
Medlem
Andolorias avatar
Skolmaten var fan mycket god, det tyckte jag iaf.
Tittar man sedan på deras minimala budget så ska dom fan ha en eloge för dom i 12 års tid fått mig att hoppa över maten max 10 ggr.

Hur som helst så minns jag att sopporna i skolan var riktigt fina, dels minestronésoppan och även den orange/röda köttsoppan. Fanns även en grönsaksoppa som var väldigt god.

Om någon hade recepten på dessa hade jag skapat nostalgi för mig och tjejen ikväll

Tackar!
Citera
2008-11-04, 08:55
  #15
Medlem
Carl Serungs avatar
om jag inte minns fel så var det "Blå Band" som gjorde denna...
Citera
2008-11-04, 11:22
  #16
Medlem
Soppas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moffin
När jag gick i lågstadiet för ca 10-12 år sen (..) så hade de en otroligt god currysås som serverades till mindre gott hönsskav.

Den var tjock och alldeles gul, väldigt mild i smaken och inte så starkt av curry vad jag minns.. Någon mer som minns denna och eventuellt vet hur man gör den?

Hade jag haft en tidsmaskin skulle detta var en av mina anledningar att resa tillbaka i tiden

Hönsragu kallades det för på min skola. Såsen var tjock och god, men hönsbitarna var desto segare.
Citera
2008-11-04, 11:40
  #17
Medlem
Tjohildas avatar
Som jag minns "currysåsen" var den en genomskinlig, svagt gulaktig och mycket tunn vätska med snorliknande konsistens. Den luktade något som kanske med mycket god vilja kunde identifieras som curry. Detta hällt över sega bitar av förmodligen självdöda höns. Serverat med kallt och klumpigt ris. Hoppas skolmaten blivit bättre sen dess
Citera
2008-11-04, 15:05
  #18
Citat:
Ursprungligen postat av Soppa
Hönsragu kallades det för på min skola. Såsen var tjock och god, men hönsbitarna var desto segare.

som jag minns min så var den också tjock och god. den gjorde sig mycket bra till ris vill jag minnas. blev perfekt konsistens på geggan. hehe.

Ingen som har något bra recept på tjoch och mustig currysås?
Citera
2008-11-08, 10:05
  #19
Medlem
cineramas avatar
Jag tror det beror på att currypulvret förr i tiden var "tamare" jämfört med dagens.

Jag tycker inte så mycket om de som säljs i burkar av kockens och santa maria längre, har blivit för starka och skarpa nu. Jag brukar istället gå till en specialiserad kryddbutik och köpa en Madras Curry-blandning som är mild. Denna curry är jättegod och smakrik utan att vara stark, och man kan göra trevliga såser. Man gör i princip vit sås (bechamel) där man fräst curryn i smöret i början då får man en god sås som påminner om det man åt som barn.
Citera
2008-11-08, 12:38
  #20
Medlem
Emols avatar
grädde mjölk salt peppar hönsbuljong curry. red av med burre maine
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in