[quote=Laksenn]Hallå gott folk, behöver lite hjälp med det här..
Jag har snusat i 4 år, gav mig fan för att sluta och lyckades *halvt*
började röka istället, fråga mig inte varför har inte den blekaste anledning till det.
nu är det så att jag verkligen vill sluta röka , ska jag då istället gå över till snus eller försöka sluta helt? Vilket är 100 gånger svårare än att gå över till något annat
hjälp mig gärna om ni har tiden & orken
Tack på förhand
Mvh Kalle

[/QUOTE
Gör som jag; alternera mellan nikotintuggummi, snus och cigaretter.
Nej, jag är en obotlig nikotinist, tyvärr har jag inga goda råd att ge. Rökte i 15 år innan jag lade av med hjälp av tuggummi, men på grund av dålig karaktär ville jag testa snus istället och gjorde så. Sedan ville jag sluta med det, och gick tillbaks till tuggummin. Nu har jag hamnat i nåt jävla snårigt gränsland och håller mig med allt som innehåller nikton. Allt handlar om vilja och styrka. Den har inte jag just nu, så nu har väl min kropp nått sin botten vad det gäller nikotinintag. När blir man förgiftad?
Man måste verkligen bestämma sig. Jag höll upp med rökningen i flera år, men jag föll tillbaka i snus och cigaretter ändå. Karaktär är det som gäller!!