Citat:
Ursprungligen postat av KulturBladet
Tack så mycket för svaret. Då blev jag lite lättad, funderar starkt på att göra utredningen privat för jag känner att jag behöver hjälp nu. Är det värt det?
Beror helt och hållet på dig, man kan läsa på Aftonbladet om ADHD utredningar som går på 6 timmar men som kostar 15.000kr. Antar att det är väldigt beroende från företag till företag, men kan tänka mig att det kommer kosta över 5000kr oavsett vart du vänder dig. Är du själv säker på diagnosen och inte misstänker att det kan vara något annat som spökar samtidigt, så visst om du har pengarna.
Jag har gjort min på BUP, det är visserligen inte särskilt effektivt då det är minst 3 veckor mellan varje möte, och vill du få uppmärksamhet måste du kämpa för det. Fungerar inte din medicin måste du ringa ett par gånger så att de faktiskt ser att du menar allvar med det. I början kändes det som att de försökte utesluta en massa olika saker, men just nu är det lite mer som att jag är en börda som bara väntar på att få rätt medicin och dos.
Jag skulle inte välja privat, även om jag tjänade en månad på det, ADD/ADHD medicin hjälper dig och det hjälper dig nästan omgående, men skillnaden är långt ifrån radikal, så att om du inte har väldigt lätta symptom kommer det ta någon månad innan din medicin är optimal.
För mig var 18mg Concerta inte helt dumt, därefter 27mg vars effekt inte skiljde sig från 18mg, följt av 54mg som är enormt mycket bättre för mig.
Ännu en gång, lycka till :)