Citat:
Ursprungligen postat av Lillmorgis
Jag har vid ett par tillfällen satt mig ner med Homeros "Illiaden" och "Odyssen" men har varje gång fått lagt den ifrån mig pga ett "virrvarr" av personer och platser jag inte riktigt kan greppa.
Jag kan väl heller inte skylla på min ringa ålder (20) så antagligen är jag kanske bara allmänt efterbliven eller kan det vara så att det behövs vissa förkunskaper innan man läser den.
Har ni tips på vad man ska kunna före man sätter sig ner med dessa mästerverk och vart man kan tänkas hitta den informationen?
Ett bra tips är Sture Linnérs
Homeros. Finns ett antal exemplar på bokbörsen. Frågan om vad man sedan skall kunna innan är svår. Egentligen behöver man väl inte kunna så mycket. Läser man långsamt och antecknar de väsentliga namnen vid sidan kan man nog hålla reda på personer och turerna i den grekiska arkipelagen.