Jag kan rekommendera den
här artikeln om utnämningen av Ahtisaari till fredspriset.
Citat:
Ahtisaari is an obedient apparatchik of the global elite class whose job it is to help impose “solutions” decided upfront by his paymasters in Washington, New York and Brussels.
Anledningen till kritiken är framför allt hans "insats" i Kosovo.
Man kan dividera om Ahtisaaris lämplighet hur mycket som helst men faktum är att bevis finns till och med i den här tråden. Om Ahtisaari hade varit objektiv så hade inte albanerna, och endast albanerna, hyllat honom. Titta på tråden så ser ni. Ahtisaaris verkliga uppgift var
inte den som FN gav honom. Hans riktiga härskare gav honom en helt annan uppgift, nämligen att skilja Kosovo från Serbien och ge det till albanerna (som redan har ett land, dessutom i direkt angränsning till Kosovo).
Precis som jag skrev innan, om man ska ge priset till de neokonservativas knähundar kan man lika gärna ge det till Saakahsviili nästa år.