Citat:
Ursprungligen postat av
zepofan
Svaret är balans. Precis som du säger så blir det fel när alkoholhalten inte balanseras mot malt och humle. Ta t.ex. en imperial stout på 10%, där finns oftast en balans som gör att den inte blir spritig, och jämför den sedan med en ljus lager med samma alkoholhalt, men där balansen saknas. Ljus lager, typ eurolager, gör sig bäst runt 4,5% för att då finns balansen. Andra typer av lageröl kan smaka gott även med högre alkoholhalt, t.ex. bocköl som har en alkoholhalt på 6-7%, men balanseras upp av en kraftigare maltbas.
Att ljus lager säljer bra har troligen mest att göra med priset, folk i allmänhet köper öl i syfte att berusa sig, alltså är pris kontra alkoholhalt en betydande faktor. Vanan betyder också mycket, tänk på att det bara är de senaste 20 åren som vi i Sverige har haft möjlighet att dricka något annat än ljus lager, innan dess var det i stort sett det enda som fanns att tillgå på bolaget. De som lagligt får köpa öl i dag föddes alltså när det började hända saker på ölfronten, men vad har de med sig för bild av öl hemifrån? Pappa drack xxx, så det är det som de också provar och dricker.
Den senaste tidens "ölsnobberi" är inte bara av ondo. Jag har sett tendensen att det är fler och fler unga människor av båda könen som faktiskt intresserar sig för öl i annat syfte än att bli full. Sen kan jag väl tycka att det ibland går till överdrift när en som knappast är torr bakom öronen ska överanalysera vad de har i glaset. Våga prova lite olika och hitta din öltyp och vad du gillar för humle så kommer du långt utan att överanalysera.
Bass Pale Ale fanns ju på systemet när jag fick började få handla -86, Kölsch och Porter fanns också på 80-talet men Kölschen försvann efter bara nåt år. Guinness kom också då (den äckliga flaskvarianten). Porter har väl dessutom funnits sedan Systembolagets begynnelse.
Kom förresten på att Bass kom redan på 60-talet efter att Systemet ordnat en omröstning mellan Bass och Worthington IPA , den sort som fick flest röster skulle introduceras på Systemet. Bass vann.
Äckligast är Sofiero av dem på systemet.