2008-09-24, 21:10
  #1
Medlem
waddes avatar
Hej!

Nu skriver jag detta detta i ren förbannelse, jag har testat allt känns det som.

Innan försöket att formatera mitt gamla xp och installera vista så flöt det på utan några problem. Men så försökte jag installera vista och nu krånglar allt även om installation av xp har tom försökt att installera Ubuntu, utan success..

vista - Installation går bra fram tills första rebooten då det låser sig när den försöker ladda vista
Ubuntu - Låser sig redan vid första laddning av skivan.
Windows XP - står den bara och tickar "_" sträcket innan laddning av skivan.

Min första tanke var minnerna men har testat att byta fungerade innan samma på alla operativsystem, har också testat med en annan hårdisk samma problem här.

Någon som har haft samma eller liknande problem?
Är tacksam för alla svar.
Citera
2008-09-24, 21:23
  #2
Medlem
psychotropics avatar
Det är inte möjligtvis din CD läsare som strular? Det är väl i vart fall vad man kan hoppas på. Annars får du nog testa att byta hela moderkortet.
Citera
2008-09-24, 21:26
  #3
Medlem
waddes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychotropic
Det är inte möjligtvis din CD läsare som strular? Det är väl i vart fall vad man kan hoppas på. Annars får du nog testa att byta hela moderkortet.


Kan det vara så tro? Tycker det verkar konstigt om det alltid krånglar på samma ställe då, borde det inte varriera sig lite :P,

Men jag tar å hämtar en äldre spelare och testar.. Alltid värt ett försök, får verkligen inte hoppas att det är modekortet. det är ju inte mer än några månader gammalt..
Citera
2008-09-24, 21:34
  #4
Medlem
psychotropics avatar
Nej jag tror inte alls det är särskilt troligt, men däremot enkelt att kolla. Annars finns inte så mycket annat att testa, eftersom RAM och HDD redan är kollade.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in